Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

6 Ocak 2017 Cuma

2016'nın En İyi Aynasız Kameraları

Gerek yeni başlayan kullanıcılardan, gerekse arkadaşlar arasında toplandığımızda bana en çok yöneltilen sorulardan biri "Hangi aynasız fotoğraf makinesi/modeli almalıyım?" oluyor. DSLR’larda “Canon mu Nikon mu?” sorusu her fotoğrafa başlayan için sığınılacak ilk liman olsa da DSLR’ların yanında bir aynasız almak da çoğu kişinin rüyası. Hatta pek çok üstat da artık ağır DSLR’lar yerine kompak aynasız sistemleri seçmeye başladı.

Aynasız sistemler hala son hızla gelişmeye devam ediyorlar. 2016 aynasız pek çok yeni kameranın geliştirildiği bir yıl oldu. Ancak çoğu firma tutan modellerinin üstüne koyarak, Mark II gibi isimler ile modellerini güncelleme yoluna gittiler.

Şimdi gelin 2016 yılına damga vuran, duyurulması ile bile heyecan yaratan modellere bir göz atalım.

1. Fujifilm X-T2
Fujifilm aynasız piyasanın en büyük oyuncularından biri. Hem body kalitesi hem de lenslerinin gücü ile bu başarıyı hak eden bir marka. X-T1 uzun süredir firmanın amiral gemisi iken sonunda 2016 yılında X-T1'in dış görünüşü ile olmasa da teknik özellikleri ile üzerine koyarak X-T2’i yarattı. Öncelikle en büyük gelişme AF hızında. X-T1’in AF hızı da yavaş değildi ama X-T2 ile özellikle hareketli objeleri netlemede büyük yol kat edilmiş. Bunun yanında 16Mp’lik sensör yerine 24,3Mp’lik yeni sensöre geçilmesi de daha detaylı ve büyük fotoğraflar anlamına geliyor. Uzun zamandır Fujifilm’den beklenen 4K video özelliği de sonunda X-T2 ile karşımıza çıkıyor. Negatif diyebileceğimiz tek şey hala dokunmatik ekrana geçilmemiş olması.

2. Sony Alpha A7R II
Sony A7 serisi ile aynasız makineleri tam kare format ile birleştirmeyi başarmıştı. R serisi normal A7’e göre daha fazla detay sunuyor.  42.2 milyon piksellik devasa full frame sensörü, 4K video çekimi, 5 yönde titreşim önleme gibi pek çok özellik sunan A7RII AF başarısı ile de göz dolduruyor. Negatif yanı bana göre full frame olmasından dolayı hem lenslerinin büyük, hem de makinenin diğer aynasızlara göre biraz daha ağır kalması. Ancak özellikle profesyonel kullanıcılar için rakipsiz bir ürün.

3. Canon EOS M5Canon aynasız piyasasında şimdiye kadar umduğunu bulamayan firmalardan biri. DSLR’da ne kadar söz sahibi olsa da aynasız piyasasını rakiplerine kaptırmış durumda. Ancak sonunda doğru kararlar alarak M serisine devam ediyor. Canon 80D’nin ufaltılmış versiyonu olarak görebileceğimiz M5,  24.2MP APS-C CMOS sensör ve Canon’un son işlemcisi DIGIC 7 prosesörü ile geliyor. Ayrıca EOS M5 Canon’un başarılı Dual Pixel CMOS AF teknolojisini de bünyesinde barındırıyor. En önemli yeniliklerden biri de tabii ki sonunda body’e dahil edilen elektronik vizör, bu sayede şeklen ufak bir DSLR'ı andırıyor. M serisinin en büyük artısı ise çeviriciler ile pek çok Canon uyumlu lensi kullanmanıza olanak vermesi. Böylece özellikle Canon DSLR sahibi iseniz elinizdeki lensleri kullanabilir ve bütçenizi zorlamamış olursunuz.

4. Olympus OM-D E-M1 Mark II
Olympus başarılı serisi OM-D’nin en üst versiyonu olan E-M1’i de ikinci versiyona çıkardı. Göz kamaştırıcı teknolojisi ile E-M1 Mark II rakiplerine fark atıyor. Yeni geliştirilen 20MP Live MOS sensör, 5 yönde titreşim önleme, 121 nokta hybrid AF sistemi, 4K video, 60 fps seri çekim(18 fps AF takipli), 50 MP çekim modu gibi özellikleri ile E-M1 Mark II üst segmente hitap ediyor. Negatif yönü diyebilir miyiz bilemiyorum ama micro 4/3 sisteme sahip olması ne kadar body ve lensleri ufaltsa da sensörün ufak olması profesyonel kullanıcılar için soru işareti doğuruyor.

5. Sony a6500
Sony’nin 2016 sonlarında piyasaya sürdüğü a6500, çok satan modeli, fiyat performans canavarı a6000’in üstüne geliştirilen a6300 daha raflarda yeni yer alırken büyük bir sürpriz oldu.  APS-C sensöre sahip aynasız modelleri arasında Sony’nin en üst segmenti şu an için a6500(Ben bu satırları yazarken a6800 falan da çıkabilir).

24MP APS-C CMOS sensör, 425 faz algılama noktalı AF, Body’nin içinde 5 yönde titreşim önleme teknolojisi, 11 fps seri çekim ile 300 jpeg/100 raw fotoğrafa kadar sürekli çekebilme gibi özelliklerle gelen a6500’ü bir alt modeli a6300’den ayıran en önemli özellik dokunmatik ekran oluyor.

Bu modeller dışında da pek çok yeni kameradan söz edebiliriz. Özellikle sokak fotoğrafçıları için Fujifilm’in XT-2’den önce piyasaya sunduğu kardeş modeli X-Pro2 ve Olympus’un Pen F’i göz kamaştırıcı ürünler. Ancak üstte yazdığım ürünler daha genel kitleye hitap ettiği için bu ürünleri ilk 5’e alamadım. Gene de sokak fotoğrafı ilgi alanınız ise bu ürünlere de bir göz atmanızda fayda var.


Aynasız savaşları 2017 yılında da hız kesmeden devam edecek gibi. Şimdiden ufukta Panasonic GH5 gibi oyunun akışını değiştirecek ürünler görüldü. Bakalım son kullanıcının bu kadar büyük teknoloji bombardımanına tepkisi nasıl olacak.


Yılın bu ilk yazısında hepinize iyi fotoğrafla dolu bir yıl dilerim. Bu çalkantılı dönemde kaçış yolumuz olarak fotoğrafa daha çok sarılalım ve ülkenin düzelmesi için sanatımızı kullanalım. Bizi sanat kurtaracak!

1 yorum: