Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

18 Mart 2016 Cuma

Fujifilm X-100T ile Atina

Daha önce şu postumda Atina'ya neden gittiğimi anlatmıştım. Şimdi üç günlük ziyaretimde çektiğim fotoğraflara gelelim.


Atina renkli, graffitiler ile kaplı cıvıl cıvıl sokaklara sahip. Evler eski tip, merkezde sokaklar dar. Çok büyük bir şehir olmamasına rağmen metro ağı oldukça gelişmiş. Tarihi eser bakımından da son derece zengin tabii ki. Başınızı nereye çevirseniz bir sütuna rastlamanız, tarihi bir kilise, bina görmeniz olası.Daha önce Yunanistan'ın adalarına ve Selanik gibi daha ufak şehirlerine gitmiştim. Atina, büyük şehir olarak biraz daha farklı. Öncelikle ticaretin ana merkezi olduğundan insanları kriz çok kötü vurmuş. Yüzlerinde mutsuzluğu görmek olası. Bir de üstüne Suriyeli göçmenler sorunu eklenince iyice tatsız bir hal almış.
Sıkıntı yüzünden sokaklar da boş kalmış. Genelde Türk ve Japon turist dışında pek kimse yok.Sokak fotoğrafı için Plaka, Sintagma Meydanı ile Monastiraki Meydanı en rahat çalışılacak yerler. Plaka eğlencenin de merkezi. Cumbalı evleri ve dar sokakları size çeşit çeşit fotoğraf verecektir.

Sintagma Meydanı ise Avrupalılarda sevdiğim meydanlarda yayılıp zaman geçirme kültürünü görebileceğiniz bir ortam. Bir yanda sokak şarkıcıları, diğer yanda kaykaycılar, break dansçılar bütün meydana yayılmış bir eğlence hakim. Özellikle geç saatlerde meydan daha çok dolup taşıyor. Sintagma'nın sonunda ise şu an Parlamento Binası olan aslı ise Saray olan binanın önünde sık sık geçit törenleri yapılıyor.Monastiraki Meydanı gene Sintagma gibi oldukça turistik bir yer. Buraya yakın olan bit pazarını özellikle gezmenizi tavsiye ederim. Yalnız dikkat etmekte fayda var açık olduğunda dehşet kalabalık oluyor, ufak bir fotoğraf makinesi ile bile çalışmak çok zor.
Akropolis Atina'nın en turistik yeri tabii ki. Neredeyse her noktada kadrajınıza girebilir. Bunun dışında Akropolis Müzesi de güzel bir yapı. İçeride hem grafik fotoğraflar yakalanabilir hem de terasında kahvenizi yudumlayıp Akropolis'i seyredebilirsiniz.
Ayrıca Atina'da bulunan 1896'da ilk modern olimpiyatların yapıldığı stat olan Panathenaic Stadium da görülmeye değer duraklardan. Çok güçlü grafik fotoğraflar verebiliyor. İnip çıkmak da ayrıca bir spor :)


Yeme içme yerlerine normalde girmem ama kaçırmamanız için eğer alkol seven bir insansanız Brettos'a mutlaka uğrayın. Bütün içkileri kendileri üretiyorlar. 40 çeşit likör, şaraplar, Uzolar, kanyaklar sizi bekliyor. Ayrıca şişe olarak da alabiliyorsunuz. Sakız likörü tavsiye.


Diyeceklerim bu kadar, sizleri fotoğraflar ile baş başa bırakıyorum. Başlıkta da dediğim gibi fotoğraflar Fujifilm X100T ile çekilmiştir. Fotoğrafların tamamını şuradan görebilirsiniz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder