Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

24 Aralık 2015 Perşembe

Fotoğrafçılara Alınabilecek Yılbaşı Hediyeleri V.2

2014'e girerken şurada yaptığım liste pek sevilmişti. Aradan geçen 2 yılda alınabilecekler listesi de gelişti. Bu sefer fiyat aralığını biraz daha arttırarak yılbaşında sevdiceğinize, ailenizdeki fotoğraf tutkununa alabileceğiniz hediyeleri listeleyelim;

1. Petzval lensBir kickstarter projesinden doğan Lomography'nin ürettiği Petzval lensler Rus efsanesini bizlere sunuyor. Çeşitli makinelere göre mountları olan lensleri Lomography store'lardan ve internet'den edinmek mümkün. Dairesel bokeh'i ile farklı bir tarz yaratan lenslerin 85mm ve 58mm'lik versiyonları mevcut. Fiyat biraz cüzdan yakıyor.

2. Instant Fotoğraf Makineleri

Sevdiğiniz filmlerden hoşlanıyorsa bu hediye ile kalbini kazanmamanız mümkün değil. Eskiden sadece Polaroid olarak bildiğimiz instant film Fuji'nin atağı ile tekrar piyasaya çıktı. Fuji'nin ürettiği filmlerle çalışan çok çeşitli kameralar bulmak mümkün. İki tip film var mini ve wide. Mini gerçekten de ufak olsa da oldukça güzel sonuçlar veriyor. Wide kamerası da ufak bir yazıcı kadar olduğundan pek cazip olmayabilir. Hem Fujifilm'den hem de Lomography'den makineleri inceleyebilirsiniz.

3. Makine askıları

Makine taşımak artık bir tarz oldu. Renk renk askılar dışında sevdiğiniz kişinin ismi yazan el yapımı deri askılar almanız bile mümkün. Fujifilm'den askı modellerine bakabilirsiniz. Daha özel bir şey istiyorsanız benim de kullanmaktan son derece zevk aldığım askımı yapan moccleather'ın sayfasına bakın.

4. Thinktank Retrospective Çanta

Arkadaşınız siyah, zevksiz, bavul gibi sırt çantalarından sıkıldı mı? En iyi alternatiflerden biri Think Tank'ın retrospective modelleri. Postacı tarzı dediğimiz yandan asmalı bu modellerin pek çok boyutu var. İster DSLR ister aynasız kullasın mutlaka ona göre bir boyu vardır. Ürünleri şuradan inceleyebilirsiniz.


5. GoPro Hero 4 Session

Küçük dev GoPro'nun son modeli iyice ufaldı. Neredeyse minik bir düğme boyutunda olan Session en az abileri kadar başarılı. 8 mp'lik kamerası spor ve adventure tutkunlarına yetecektir. Ayrıca full HD (1080p) 60 fps video kaydı da yapabiliyor.

6. Sebastiâo Salgado: GENESIS


Salgado'nun en önemli fotoğraflarının bulunduğu Genesis kitabı her fotoğrafçının kitaplığında olması gereken hem içerik hem de hacim olarak dev bir eser. Siyah Beyaz fotoğraflar içinde kaybolmamak mümkün değil. D&R'ın sitesinden sipariş verilebilir.

7. Lensbaby Velvet 56mm f/1.6


Lensbaby'nin bükülen lenslerinden sonra daha ciddi olarak üzerinde çalıştığı bir lens olan Velvet 56mm bir portre canavarı. Özellikle soft portreler çekmek için bulunmaz bir nimet. Hediye alacağınız arkadaşınızın sizi daha güzel çekmesi için bu lensi önerebilirim.

8. Fotoğrafçılık Eğitimi

Her şeyin başı eğitim. Fotoğraf da sadece severek kendini geliştirebileceğin bir şey değil. Eğitim şart. Hediye alacağınız kişi sürekli sizi model olarak çağırıp çok kötü fotoğraflar çekiyorsa tutun elinden ve bir temel eğitim programına yazdırın. Temel eğitimin alınabileceği pek çok yer var. İFSAK, ANAFOD gibi derneklerden alınabileceği gibi bir çok özel kuruluşun açtığı eğitimlere bakılabilir.

9. Creative Cloud Programı

Ona ayda 17TL'lik Adobe creative cloud programını alın hem Photoshop hem de Lightroom'a sahip olsun. Tabi 17TL biraz düşük bir üxret bari almışken 1 yıllık alın da rahat rahat kullanabilsin.

10. Mobil Fotoğrafçılık Seti


Balık gözü, makro çekim, geniş açı hatta tele gibi aparatlardan oluşan bu setler kaliteli ürünlerden dandik çin mallarına kadar pek çok seçenek ve fiyat aralığında bulunuyor. Özellikle cep telefonu ile fotoğraf çekmeyi sevenler için oldukça faydalı ürünler. Olloclip'in ürünleri önerilebilir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder