Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

10 Aralık 2015 Perşembe

Adobe Lightroom Nedir?

Yeni bir video serisi ile Lightroom'u sizlere anlatmaya ve kendi kullanım şeklimi göstermeye çalışacağım. Ayrıca blogdan da yazılar ile videoyu destekleyeceğim.


Adobe Lightroom dijital bir aydınlık odanın bütün işlevlerini yerine getirirken fotoğraflarınızı organize etmenizi, editlemenizi, jpeg olarak istediğiniz boyda kopya çıkarmanızı, kitap ya da videolar hazırlamanızı, istediğiniz fotoğrafları Flickr, 500px gibi paylaşım sitelerine yüklemenizi hatta web sitesi yapmanıza olanak sağlayan bir uygulamadır. Kısaca Lightroom sadece bir fotoğraf editörü değil fotoğrafçılıkla ilgili tam bir iş akışı yapmanıza olanak veren bir uygulamadır.

Fotoğraflarınızı çekmek fotoğrafçılığın sadece bir kolu, dijital çağda artık fotoğrafçılara sadece Adobe Photoshop gibi editleme programları yeterli gelmiyor. Çekilen binlerce hatta onbinlerce fotoğrafın kontrolde tutulması lazım. Adobe Lightroom işte burada kontrolü ele alıyor ve hem Photoshop'un fotoğrafçılık için gerekli özelliklerini kullanmanıza olanak sağlarken hem de fotoğrafları bulmanızda, derecelendirmenizde size yardımcı olacak fonksiyonlar sunuyor. Bütün bunları da basit ve işlevsel bir arayüzle yapmanızı sağlıyor.

Neden Lightroom?

Aslında tek tek fotoğraflarla uğraşıyorsanız Photoshop sizin için yeterli olabilir. Ancak tam bir yardımcı istiyorsanız Lightroom sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Öncelikle Photoshop'un katmanları gibi karmaşık işleri ile sizi uğraştırmıyor. Tüm fonksiyonlar belli -100 +100 arası tablarda sizleri bekliyor.

Raw işlemede Lightroom'dan kalitelisi yok. Adobe Camera Raw Lightroom'a benzer bir program olsa da daha basit bir versiyonu olabilir ancak. Tek tek fotoğraflar için belki yeterlidir ancak size Lightroom'un sunduğu arşivleme seçeneklerini sunamaz.

Lightroom'un bir başka özelliği de fotoğraflarınıza zarar vermemesidir. Lightroom'da yaptığınız değişiklikler asla orijinal dosyaya işlemez. Lightroom'un kendi katalog dosyasında saklanır. Böylece her zaman reset'e basıp dosyanın ilk haline geri dönme şansımız vardır.

Lightroom Catalog fotoğraflarınızı bulmanız için size bir çok yol sunar. Bunu da Metadata'ları arşivleyerek yapar. Metadata'lar fotoğrafınızın çekim değerlerinden sizin eklediğiniz keyword bilgilerine kadar her türlü bilgiyi içerir. Lightroom bu bilgileri toplayarak siz arama yaptığınızda en doğru sonuçları vermeye çalışır. Bu yüzden Lightroom'un geri plandaki en önemli yardımcısı Catalog dosyasıdır.

Ligtroom ile neleri yapabiliriz?

Aslında yeni versiyonları ile beraber Lightroom'un yapamayıp da Photoshop'un yapabildiği pek bir şey kalmadı. En büyük fark layerlar olmadığından Photoshop'taki manipülasyonları Lightroom'da yapabilme şansımız olmaması. Onun dışında bölgesel ve genel olarak her tür rötuş, kontrast,ışık düzeltmeleri, siyah beyaz'a çevirme, vinyet ekleme, noise azaltma, keskinlik verme, beyaz ayarı, perspektif düzeltme gibi pek çok fonksiyon elimizin ucunda.

Lightroom mu Photoshop mu?

Adobe aslında bu iki programı birbirine karşı çıkarmış değil. Bunu da fotoğrafçı paketinde ikisinin de olmasından anlayabiliriz. Ne kadar Photoshop fotoğrafçılık yanında illüstratörlere göre de bir çok seçenek sunsa da iki programda da kendinizi geliştirdiğinizde seçeneklerinizin artacağını göreceksiniz. Bu yüzden birini öğrenip diğerini bilmemek doğru bir yaklaşım değil. Ancak bir yerden başlamak istiyorsanız öncelikle Lightroom'a önem vermeniz daha rahat çalışmanızı sağlayacaktır.

Lightroom'a nasıl sahip olabilirsiniz?
Lightroom'u tek başına satın almak veya Creative Cloud'a üye olarak aylık ödemelerle sahip olmak gibi iki seçeneğiniz var. Lightroom'un son versiyonu 6'yı tek olarak satın alabilirsiniz ancak Creative Cloud Fotoğrafçılık üyeliği hem Lightroom'a hem de Photoshop'a her zaman en güncel versiyonları ile sahip olmanızı sağlıyor. Bunun dışında da Behance üyeliği gibi çeşitli avantajlara sahip oluyorsunuz. Ayda 17TL'ye bence oldukça uygun bir üyelik şekli.

1 yorum:

  1. Teşekkürler Masis emeğine sağlık devamını bekliyoruz.
    özellikle mobil uygulama konusunda yardıma ihtiyaç var..

    YanıtlaSil