Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

25 Kasım 2015 Çarşamba

iPhone Fotoğrafı Ciddiye Alıyor

Yazıma başlamadan şunu söylemem gerekir ki ne bir iPhone’um oldu ne de iPhone’a geçmek gibi bir niyetim var yakın gelecekte. Android ile tanıştığımdan beri mutlu mesut yaşıyorum. Burada bir IOS-Android savaşı vermek istemiyorum tabii, konumuz bu değil. Ama yazının başlığının iPhone olmasının önemli bir sebebi var. O da reklamları ile bize bir sanat şöleni yaşattığı için teşekkür etmek.

Bir süredir dikkatinizi çekiyordur İstanbul’un billboardlarında, binalarının dış yüzeylerinde müthiş fotoğraflar var. Altlarında ise kısa bir açıklama “Bu fotoğraf iPhone 6 ile çekilmiştir.” işte bu kadar. 24 ülkede 70 şehirde başlatılan bu kampanya bir yandan mobil fotoğrafçılığın kalitesini gösterirken, bir yandan da klişe fotoğraflara savaş açarak amatör fotoğrafçılara neyin iyi fotoğraf olduğu konusunda ipuçları veriyor.

İstanbul’u açık hava sergisine çeviren kampanyada dünyanın dört bir yanından 77 fotoğrafçının cep telefonu ile çektiği fotoğraflar kullanılmış. Kanada’nın donmuş göllerindeki detay fotoğraflarından, Tayland’daki uçsuz bucaksız ayçiçeği tarlalarına, sokak fotoğraflarından gölge/grafik oyunlarına kadar pek çok fotoğraf görmek mümkün.

8 mp’lik bir cep telefonunun gücüne güvenip böyle bir kampanya yapmanın önemli bir noktası da devasa boyutlarda gördüğümüz baskıların “cep telefonu ile çekilen fotoğraf baskıda bozulur, sergilenemez.” gibi söylemleri bir anda silmesi.

Aynı reklam kampanyasının bir ayağı da televizyonlarımızda dönüyor ve bu sefer cep telefonlarımızın video çekme gücünü gösteriyor. Örneğin ağır çekimde bir kuşun kanat çırpması en sevdiğimiz dizinin arasında gözümüze çarpıyor. Böylece sadece fotoğrafta değil videoda da cep telefonlarının ne kadar güçlü kameralar olduğu gösteriliyor. Ancak hala pek çoğumuzun dikey videolar çektiğimizi düşününce Apple kime ne anlatıyor diye de sorabiliriz.

Tabi ben bunları yazarken iPhone 6S çıktı bile ve hem megapixel olarak hem de farklı özellikler ile kameranın gücü gene arttı. 12 megapiksellik 4K video çekebilen kamera Apple’ın megapikselden önemli şeyler var görüşünde olduğunu gösteriyor. Advanced pixel technology, Focus Pixels olarak adlandırdığı yeni teknolojiler ve optical image stabilization ile Apple teknolojiyi bize bırakın siz güzel fotoğraflar çekmeye bakın diyor.

Piyasada iPhone’dan çok daha iyi özelliklere sahip akıllı telefonlar var, ben de onlardan birini kullanıyorum hali hazırda. Şimdiye kadar tüm reklamlar gülümseyip birbirini çeken insanlar üzerine idi. Kameranın teknik yönleri anlatılır anılarınızı ölümsüz hale getireceği söylenirdi. Ancak reklamlarında ilk defa fotoğraf sanatının gücünü kullanan bir marka ile karşılaştığımız için sitedeki ilk yazımda böyle bir teşekkür etmek istedim.

Sosyal Medya’nın gelişen akıllı telefon pazarı ile birlikte güç kazanması cep telefonları ile çekilen fotoğrafların da önemini arttırdı. Fotoğrafçılığın keşfi sanatın demokratikleşmesi için en büyük adımdır denir. Sanatı sokağa indirmiş, herkesin ulaşabileceği bir şey haline getirmiştir.

Ancak 35mm filmin bulunmasına ve Kodak’ın 1 usd’ye kamera satmaya başlamasına kadar gene de fotoğraf çok ulaşılabilir olamadı. Bu gelişmeler bir devrim yarattı ve sanatı insana yaklaştırdı.

Dijital fotoğrafın ortaya çıkışından sonra ise en büyük fotoğraf devrimi cep telefonlarına kamera koyulmasıdır. Ancak mobil fotoğrafçılık önemini asıl IOS ve Android’in ortaya çıkmasından sonra Instagram, Snapseed, Vsco gibi aplikasyonların gücü ile kazandı.  Artık gelinen bu noktada mobil fotoğrafçılığın gücünü inkar edemeyiz.

Apple’ın bu kampanyasından çıkarmamız gereken ders “Ama bende o kadar iyi bir kamera yok”, ”Ama bende o lens yok”, “Fotoğraf çekecek zamanım olmuyor” gibi mazeretleri bırakıp elimizde o anda nasıl bir kamera varsa onun sınırlarını zorlayarak fotoğraflar üretebilmek.

Ünlü fotoğrafçı ve mentor Chase Jarvis’in dediği gibi “En iyi kamera yanınızda olandır.”

Fotoğrafçı Brendan Ó, Danimarka. Farklı açılardan nasıl güçü grafik öğeleri içeren bir fotoğraf çekebileceğimizi göstermiş.


Cielo D , Kaliforniya, Instagram’ın en büyük klişelerinden biri olan ayak çekmeyi ıslan bir yolda yansımasını da alarak adeta sürreal bir boyuta getiriyor.
Dipnot: Bu yazı ilk defa fotografhaberleri.net 'de yayınlanmıştır.

1 yorum: