Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

10 Ağustos 2015 Pazartesi

Gezi İçin Favori Lens Önerisi

Okuyuculardan gelen soruların büyük bir kısmı “Canon mu Nikon mu?” iken kalan kısmı da "Hangi lensi önerirsiniz?" oluyor. Şimdi gezi için lens olarak ne kullanmalıyız gibi daha spesifik bir konuda ahkam keselim madem.

Fantezim 12-550 f 2.8 diye bir lens yapılsın ve ağırlığı da 500gr’ı geçmesin, tüm aralıklarda da fotoğraf kalitesi aynı olsun. Teknolojinin ve optik sistemlerin geldiği noktada şimdilik bu mümkün olmadığı için bana hangi lens diye sorarsanız hepsi derim. Bütün lensler benim olsun! Valizler dolusu lensle geziye, tatile çıkayım, tabi bunca ekipmanı sırtlayacak da biri olsun.

Tabi şaka bir yana geziler kısa da olsa uzun da olsa yol alınacağı için ağırlık en büyük problem, bu yüzden lens tercihlerimizi 3 gruba ayıralım.

Tak gez lens alayım rahat edeyim18-200 gibi geniş aralıkta fotoğraf kaçırmamanızı sağlayacak tek bir lens. Düşününce çok güzel. Tak gez lensler genellikle amatör fotoğrafçıların kullandığı, profesyonellerin ise pek tercih ettikleri bir lens türü değil.

Bunun başlıca iki nedeni var. Birincisi her açıda aynı fotoğraf kalitesi yakalanamıyor. 18’de distortion fazla ilen 200’e geldiğinizde hem netlikte problem oluyor, hem de “Chromatic Aberration” dediğimiz problem artıyor. Distortion(eğilme,bükülme) ve  Chromatic Aberration(yazarken ruhumu teslim ettim, fotoğraftaki objelerin kenarlarındaki renk sapması olarak kısaca özetleyeyim) dijitalde düzelmeyecek problemler değil artık. Netlik ise verdiğiniz para ile doğru orantılı olarak artıyor.

İkinci nedene gelecek olursak diyafram’ın değişiyor olması. Genelde bu tarz lensler bize f3.5-5,6 diye geliyor. Bu da demek ki 18mm’de f3.5 kullanırken 200mm’e gittiğinizde f otomatik olarak en düşük 5.6 değerine geliyor. Bu da yaklaşık 1,5 stop kayıp demek ki karanlık ortamlarda ISO’yu arttırsanız bile çıkan sonuçtan pek de memnun kalmayacaksınız anlamına geliyor. Ancak gün içinde fotoğraf çeken biri iseniz çok da büyük bir problem değil.

Yani bu tarz lensler öyle burun kıvrılacak lensler de değil ama hala profesyonellerin ihtiyacını karşılayacak kaliteye ulaşamadıkları da bir gerçek. Genel kullanıcıya tavsiye edilebilir.

İki zoom lensim olsun kaliteli olsunFotoğrafa başladıktan sonra en çok isteyeceğiniz iki lens 24-70 ve 70-200 f2.8 olacaktır. Evet bu iki lensi alırsanız gezide neredeyse her istediğiniz görüntüyü çekebilirsiniz. Bütün aralıklarda f2.8 diyafram kullanabildiğiniz gibi görüntü kalitesinde de dramatik bir farklılık yoktur.

E o zaman ne düşünüyorsunuz daha?

Düşünüyorsunuz çünkü ortada iki problem var. Birincisi bu iki lens de marka fark etmeksizin çok ağır. İkisini birden taşımak için bir kaç sene fitness yapmanızı öneririm. Başka bir problem ise aşırı pahalı lensler. Evet Tamron ve Sigma göreceli olarak Canon/Nikon’a göre biraz daha uygun fiyatlı ancak gene de fotoğraftan para kazanmıyorsanız almak pek de mantıklı gelmiyor bana. Tabi para ve sırt ağrısı sizin.

Bu iki zoom’a alternatif olarak önerebileceğim 24-105 f4 ve 70 200 f4 olacaktır. Neredeyse yarı yarıya fiyat farkı varken tek problem diyafram’ın en düşük değerinin f4 olması. Bu bir stop sizde hem cepte hem kiloda bir rahatlama yapacak.

Prime lens neyime yetmiyor?Benim de pek çok gezide kullandığım lensler artık prime oldu. Birincisi ne çektiğim belli ve bunun için bana 35mm bir lens yetiyor. Prime lensler hem çok iyi bir görüntü kalitesi sunarken hem de düşük diyafram değerleri ile cazibe merkezi oluyor. Bunun yanında f1.2/1.4 diyaframlı bir lens almayı düşünmüyorsanız fiyat olarak da gayet uygunlar.

Dezavantajı ne peki? Tek büyük dezavantajı özellikle footğrafa yeni başladı iseniz sabit odak uzaklığı olacaktır. Eğer bir gezide hem geniş açı hem portre hem de tele çekmek istiyorsanız bu sefer yanınıza 14mm/50mm/135mm gibi en az 3 prime lens almanız lazım, bu durumda da hem ağırlık artıyor hem sürekli lensleri takıp çıkarmak zaman kaybı oluyor. Tabi parasal olarak gene çöktüğünüzü hatırlatmak isterim.

Sonuç olarak kişiye ve fotoğrafçılık anlayışına göre değiştiği için herkese uygun tek bir gezi lensi önerisi yapamayız.

Ben kişisel olarak tatillerimde ailem ile beraber iken 35mm’lik Fuji X100s’imi kullanıyorum ve üzerimde makine olduğunu bile hissetmiyorum. Ancak çeşit olarak farklı fotoğraflar çekmem gerektiren bir gezi ya da projem varsa o vakit de Samsung NX1 16-50 ve 50-150 lensler imdadıma koşuyor. Tabi bu benim kişisel tercihim, seçim size kalmış.  

Siz de düşüncelerinizi, katılmadığınız konuları yorum kısmına bırakırsanız ziyaretçiler için yararlı olabilir. Yeniden görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder