Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

18 Haziran 2015 Perşembe

Lightroom ve Photoshop CC Dehaze ile sis atıyor

Adobe'un Lightroom ve Photoshop CC son sürüm updateleri ile beraber hoş bir minik ek özellik geldi. Şimdi sizlere kısaca bu özelliği nasıl fotoğraflarımızda kullanabileceğimizi anlatayım. Dehaze adlı bu yeni barımız fotoğrafları sisten pustan arındırıyor ya da tam aksi yönde kullanılırsa sis ve pus ekliyor.

Bu ufak ama yararlı özellik ile gökyüzünün patladığı, sisten manzaranın seçilmediği fotoğrafları bir derece olsun kurtarmak mümkün. Eskiden bunun için önceden kontrast ayarlarını kullanıyorduk ancak dehaze ile bunu bir adım öteye taşıyabiliyoruz ve sadece sisli bölgelere özel bir kontrast değişimi sağlıyoruz. Şimdi size Ani Harabelerinde çektiğim bir örnek fotoğraf göstereyim. Bu arada örneği Lightroom'dan veriyorum ama Photoshop Raw işlemede de aynı özelliği kullanmak mümkün.

Fotoğrafın orijinali gördüğünüz gibi en klişe en sıkıcı Ani fotoğrafı, çoğu yer patlamış, detay çok az.


Şimdi Dehaze Slider'ı +50 yapalım. Başka hiçbir ayarla oynamadığıma dikkatinizi çekerim. 


Ve gördüğünüz gibi fotoğrafta yokolan arka plan yavaş yavaş yerine gelmeye başladı. 


Şimdi sadece ne olduğunu görmek için Dehaze'i +100 yapıyorum. Gördüğünüz gibi dağ tamamen ortaya çıktı ve gökyüzü de hoş bir mavi renk aldı. Ama tabi fazla kaçmış oldu. Sanırım bu fotoğraf için +65-70 daha iyi bir sonuç verecektir.


Peki Dehaze'i eksiye getirince neler oluyor. Bu sefer de fotoğrafımıza pus ekliyoruz. Yine -50 ile başlayalım. Şimdi de -100'e inelim. Fotoğraf neredeyse kaybolmak üzere.


İşte minik mucize Dehaze'in yapabildikleri. Artık hava puslu, bu havada fotoğraf çıkmaz demeyeceğiz ve çektiğimiz fotoğrafları bu özellik ile kurtarmaya çalışabileceğiz. Gene de tavsiyem doğru ışığı ve zamanı beklemeniz olacaktır.

Ancak Dehaze ile bize böyle bir seçenek sunduğu için Adobe ekibine teşekkürlerimi de bir borç bilirim. Aşağıdaki video'dan Adobe'un Dehaze tanıtımını da görebilirsiniz.

Yalnız unutmayın ki bu özellik sadece Lightroom CC ve Photoshop CC versiyonlarında var. Bunun için de aylık üyeliği aktif etmeniz lazım. Eğer elinizde Lightroom 6 versiyonu varsa şimdilik Dehaze'i kullanmanız mümkün değil.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder