Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

5 Haziran 2015 Cuma

Instagram için yararlı uygulamalar

Evet pek çoğumuzun Instagram hesabı var. Gün oluyor yediğimiz lahmacunu, gün oluyor gittiğimiz konseri son derece sanatsal bir şekilde paylaşmak istiyoruz. Ancak Instagram tek başına bize yetiyor mu? Hayır yetmiyor! Yanına bazı yardımcı uygulamaları koyarak daha keyifli bir Instagram deneyimine doğru yelken açabiliriz.

Zaman zaman kullandığım bazı uygulamaları yararı olabilir diyerek listelemek istedim. Yalnız dikkat etmeniz gereken bu uygulamaların pek çoğuna sonuç olarak hesabınızdan yetki veriyorsunuz. Tabi her zaman bu yetkiyi geri almak mümkün. Ama gene de güvenmiyorsanız sakın yüklemeyin. Yükledi iseniz bana gelip hesabım senin yüzünden hacklendi demeyin. Bu uygulamalar ile herhangi bir bağım yoktur.  

1. Repost for Instagram

Evet gün oluyor arkadaşınız sizi tag'lemiş oluyor, gün oluyor çok sevdiğiniz bir fotoğrafı yeniden yayınlamak istiyorsunuz. Ancak Instagram'ın içinde ne yazık ki yeniden share etmemizi sağlayan bir özellik yok. Bu durumda yardımınıza koşan uygulamamız Repost. Beğeni listenizden ya da ana sayfadan istediğiniz fotoğrafı bu uygulama ile kolayca yayınlamak mümkün. Hem de orijinalindeki yazıları da alıyor, ayrıca fotoğrafa gerçek kaynağın ismini de ekleyebiliyorsunuz. Hem Andoid hem de IOS versiyonları mevcut.


İndir

2. InstaFollow for Instagram

Bir başka yararlı uygulama ise InstaFollow. Kimler sizi takip etti, kimler takipten çıktı, sizi takip edenlerden kimleri takip etmiyorsunuz gibi bir çok bilgiye ulaşmanızı sağlıyor. Oldukça kullanışlı bir arayüze sahip. Ayrıca VIP üyelere kimler block'lamış gibi bilgiler de veriyor. Yine hem IOS hem Android için uygulamayı edinmek mümkün.


İndir

3. TagsForLikes

Instagram'da fenomen olmanın bir yolu da bazılarına göre tag'lerden geçiyor. Ancak yıllar içinde bu işin suyu çıktı ne yazık ki. Alakasız tag'ler aslında fotoğraf bulmamızı da zorlaştırdı. Artık gelinen noktada tag'lemenin özel durumlar dışında spam hesapları getirmekten başka bir şeye yaradığını düşünmüyorum. Yani #streetphotography de yazsam #sunset de yazsam aynı kızın selfie'sini gördükten sonra ne anlamı kaldı ki. TagsForLikes'ın gene de sevdiğim yanı fotoğrafın konusuna göre size popüler tag'leri sıralaması.


İndir

4. No Crop for Instagram

Instagram'ın güzelliği bana göre kare fotoğraflardan oluşması. Ancak bazen öyle fotoğraflar oluyor ki kareye sığdırayım derken bütün güzelliği de gidiyor. Böyle durumlar için de tabii ki yardımcı uygulamalar var. Bunlardan en popülerlerinden biri No Crop. Artık arkadaşımın kafasını kesmeyeyim aman kedimin patisi gitmesin gibi dertleriniz yok. Fotoğrafınızı tam boyutta Instagram'a yüklemek mümkün.


İndir

5. Layout from Instagram

Instagram'ın kendi eseri olan Layout tazecik bir uygulama. Yaptığı şey ise 9 fotoğrafa kadar seçtiğiniz karelerin kolajını yapmak. Daha önce de pek çok grid programı ile bu iş yapılıyordu ancak Instagram kolajlamaya verdiği önemi bu uygulama ile göstermiş oldu.


İndir


5.1. VSCO Cam®

Instagram'ın filtre ve basit editleme seçenekleri oldukça gelişti. Bu yüzden ek bir fotoğraf manipülasyon uygulamasına da gerek kalmadı pek. Ancak yine de insanoğlu aç, fotoğrafçıya filtre yetmiyor. Bu durumda iki iyi seçenek mevcut biri Snapseed biri de VSCO. Snapseed başlıbaşına devasa bir foto manipülasyon uygulaması olmaya doğru evrildiği için VSCO'yu eklemeyi uygun gördüm. VSCO film simülasyonları konusunda oldukça uzun bir yol aldı. Aslında Instagram gibi bir platform olma yolunda da gidiyor. Ancak sosyal yönü şu an için o kadar kuvvetli değil. O yüzden şimdilik VSCO Cam'i eski film görünümleri elde etmek için kullanabilirsiniz. Hem IOS hem de Android için mevcut.

İndir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder