Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

2 Şubat 2015 Pazartesi

Yeldeğirmeni

Yeldeğirmeni bir kaç yıl öncesine kadar Kadıköy'ün yan mahallelerinden biri olarak kalmıştı. Kadıköylülerin bile çoğu bu tarafa uğramazdı. Moda ile Yeldeğirmeni arası sanki 15-20 dakika değil de asırlar sürecek bir yol gibi görünüyordu.

Oysa tarihi oldukça eski olan Yeldeğirmeni ilgiyi hak eden bir mahalle. Kadıköy Belediyesi'nin el atması ile beraber bir kaç yıldır mahallede bir hareketlilik var. Özellikle yapılan Mural'lar ile Yeldeğirmeni adını sokak sanatı camiasında duyurdu.

En son 2013'deki Mural Festivali'nde buraları dolaşmıştım ve festivali düzenleyen ekibin başı Mete(Esk Ryn) ile tanışmıştık. İki yılda mahalle çok daha güzelleşmiş.  Bölgede açılan hosteller, cafeler de turistleri ve gençleri bölgeye çekmeye başladı. Ayrıca Yeldeğirmeni Mahalle Evi'ni de unutmamak lazım.

Bir süredir bir seferde bütün muralleri çekmek istiyordum. Neme lazım yarın yönetim değişir ve hepsinin üstü gri boya ile kaplanır. Fırtınalı bir günde düştüm yollara ve şuradaki haritaya uyarak  kendime bir rota çizdim. Gerçi harita güncellenmemiş, 2014'de yapılan muraller yok ama yine de dolaşırken rastlama şansınız yüksek. Mahalle ile ilgili gelişmeleri  http://www.yeldegirmeni.kadikoy.bel.tr/ adresinden takip edebilirsiniz.

Aşağıda sizlere çektiğim fotoğraflardan bir demet sunuyorum. Daha fazlasını google+flickr ve facebook'tan görebilirsiniz. Tüm fotoğraflar, Samsung Electronics.Co., Ltd. tarafından sağlanan Samsung NX1 ile çekilmiştir.

Bu eser 2014'ün en iyi muralleri listesinde bulunuyorHiç yorum yok:

Yorum Gönder