Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

6 Kasım 2014 Perşembe

Sokak fotoğrafçılığı için kamera önerileri

Bana en çok sorulan soruların başında "Hangi kamerayı almalıyım?" geliyor. Her zaman teçhizata değil kendimize yatırım yapmamız gerektiğini söylerim. Ama soruların ardı arkası kesilmediği için kısa bir liste yapmak istedim. Belki biraz yol gösterici olur. Ancak unutmayın ki kamera bu işin sadece bir aracı, amacı değil. Bana soracak olursanız pahalı bir makine alıp Taksim'de gezmek yerine, ucuz bir makine alıp kalan parayla Hindistan'a gitmeyi tercih ederim.

Şimdi sokak fotoğrafçılığı üzerinden konuşmamız gerektiğinde ufak, hafif bir makine işimizi kolaylaştıracaktır(bunu yazan kişi Canon 5D Mark II kullanıyor). Bu yüzden DSLR'lar bu iş için artık hantal kalmaya başladı. Yeni yeni gelişen aynasız dediğimiz sistemler sokak fotoğrafçıları için daha tercih edilebilir modeller sunuyor. Aynı şeyi gezi fotoğrafçıları için de söyleyebilirim.

Şimdi merakla beklediğiniz konuya gelelim ve piyasadaki en iyi modelleri sıralayalım.

1. Fujifilm X-T1

16,3 Milyon Piksel, ISO 200-6400(ISO 51200'e kadar genişletebilme), X-Trans™ CMOS II algılayıcı, Magnezyum alaşım, toza, suya dayanıklı yapı, Wi-Fi... kısaca her şartta kullanabileceğiniz rüya gibi bir makine. Fuji'nin film simülasyonlarını ve kaliteli lenslerini de ekleyince bu küçük canavar kusursuz bir başyapıta dönüşüyor. Blog yazımdan XT-1'in geniş incelemesini bulabilir, buradan da satın alabilirsiniz.  2. Olympus OM-D E-M1

XT-1'i zorlayacak en büyük rakip Olympus'un OM-D serisinin en güçlü modeli olan E-M1. 16.3MP Live MOS Sensör, rakibi gibi toza, neme dayanıklı magnezyum gövde ve diğer özellikleri ile XT-1'e kafa tutuyor. Ancak en büyük farkı Micro 4/3 sensörü. Şimdiye kadar bize öğretilen sensör büyüklüğü eşittir kalite dengesi düşünüldüğünde bu bir eksi gibi görünebilir, ancak ortaya çıkan sonuçlar hiç de öyle olmadığını gösteriyor. Olympus'un bence en büyük eksisi menü sisteminin karışıklığı. Sokak fotoğrafçılığı gibi hızlı olmamız gereken çekim ortamlarında zorluyor. Ancak alışınca geçer diyelim. OM-D serisi gerçekten başarılı bir sistem. Lens bolluğu da düşünülünce alabileceğiniz en iyi makinelerden biri olduğunu söyleyebilirim. Fiyatına buradan bakıp satın alabilirsiniz.

3. Fujifilm X100/S/T

Fujifilm X100 Fuji'nin ilk aynasız atağıydı. Aslında sabit lensli olduğu için aynasız kategorisinde de değerlendirmemek lazım. Hem optik hem elektronik vizöre sahip olması en büyük avantajı. Üzerinde bulunan 35mm lens ile gerçek sokak fotoğrafçılığı ruhunu yakalayabilirsiniz. Günlük olarak ben de X100S kullanıyorum ve son derece memnunum. Yeni çıkan T serisi sistemi daha da geliştirdi. Hybrid bakaç artık optikte iken bile altta ufak bir karede netlik bölgesini dijital olarak gösterebiliyor. Hem sokak fotoğrafçılığı için hem de ikinci bir makine almak isteyenler için en iyi tercihlerden biri. Satın alma linki burada. X100s incelememi de buradan okuyabilirsiniz.4. Sony A7/r/s

Sony A7 aynasız piyasayı full frame ile tanıştıran ve yenilikçiliği ile ön plana çıkan bir marka oldu. Önceki Nex serisinden aldığı geri dönüşler ile A7 gibi bir alet geliştirerek piyasada güçlü bir konuma geçti. Tabi fiyat olarak baktığımızda rakiplerinin üstünde kalıyor. Ayrıca lens konusunda da henüz sıkıntısı var. Ancak hem full frame çalışmak isteyip hem de ufak bir makine isteyenler için tek tercih. farklı megapiksellerde ve özelliklerde 3 ayrı modeli bulunuyor. Body fiyatına buradan bakabilirsiniz.
5. Canon 100D

Listeye bir DSLR sokmaz isem olmazdı. İşte dünyanın en ufak aynalısı. Canon 100D abisi 700D'nin ufaltılmış versiyonu. Giriş seviyesi bir DSLR olarak düşünülebilir, ancak sokak fotoğrafı için de boyutsal olarak çok avantajlı bir ürün. Canon'un lens çeşitliliğini ve Türkiye'de bulunma kolaylığını da düşünürsek çoğu aynasızı kafamızdan silmemize yarayacak bir alet. 35, 40, 50mm bir lens ile düşünüldüğünde sokak fotoğrafı için çok verimli bir set olur.  Özelliklerine şuradan bakabilirsiniz.

Böylece lenslere fazla girmeden kısaca piyasada şu an için alınabilecek iyi makinelerin bir listesini yapmış olduk. Ancak Leica'nın adını anmadan da listeyi bitirmek olmaz.

5.5 Leica M9


Gerek özellikleri gerekse kullanım kolaylığı açısından rakiplerinin çok gerisinde olan Leica kırmızı noktalı logosu, pahalı body ve lensleri ile full frame rangefinder olarak hala dimdik ayakta duruyor. Mantık olarak alınmaz diyeceğimiz bu alet öyle bir cazibe merkezi haline geldi ki paranın satın alabileceği en güzel şey olarak görülüyor.

Tamam, kaliteli fotoğraf çekiyor, kimsenin buna bir itirazı olmaz ama alım gücü olarak çok kısıtlı bir çevreye hitap ediyor. Hem manuel fotoğraftan anlamak, hem de sırf body için 7000+USD'yi gözden çıkarmak gerek. Eğer buna gücünüz yetiyorsa M9 kesinlikle tek tercihiniz olmalı.

2014 yılı itibari ile sokak fotoğrafı için önerebileceğim makineler kısaca böyle. Evet Fujifilm XE-2, Olympus OM-D EM-5/10, Sony Alpha A6000,  Sony DSC-RX1R gibi pek çok iyi makine daha var. Ancak ben biraz da kategorisinde çığır açan makineleri seçmeyi uygun buldum. Ama başta dediğimi en sonda tekrar etmek isterim, makineye değil asıl yatırımı kendinize yapın.

Görüşmek üzere.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder