Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

20 Kasım 2013 Çarşamba

Zulal "Ben Diye Biri" Resim Sergisi

Ablamın bir süredir üstünde çalıştığı kişisel sergisi dün itibari ile Evin Sanat Galerisi'nde açıldı. Sergiye resimleri yetiştirmeye çalışırken neler olmadı ki? Gezi olaylarında Cihangir'deki atölyesinde gaz maskesi ile çizimlerine devam etti. Vertigo oldu. O ruh halini de tuvallerine yansıttı. Oldukça sıkıntılı geçen süreç dün itibari ile meyvesini de verdi. Bundan sonra umarım daha rahat bir sürece girer. 

Zulal, Kumburgaz sahilinde arkadaşları ile
Gezi olayları ve Vertigo

Sanat eleştirmenliği çok ayrı bir kulvar olduğu için onu işin ehli insanlara bırakalım. Benim sergi hakkında düşüncelerim tabii ki konu ablam olduğu için çok da objektif olamaz. Ama aldığım notları sizlerle paylaşayım. 

Babam ve Babam

Öncelikle ablamın iki tür portrelerini göreceksiniz. İlki aile fotoğraflarımızı özüne dokunmadan füzen ve yağlıboya olarak aktardığı resimler ikincisi ise modellerini fantastik iç dünyaları ile tuvale aktardığı resimler.

Aile fotoğraflarımızı sanat eseri olarak görmek tabi insanı büyüleyen bir süreç. Neyse ki bizim evde de Babaannemin bir portresi var da bu eserlerin eksikliğini hissetmiyorum. Bu tür resimleri oldukça kişisel geliyor bana, ama eski İstanbul'u da gösteren babamın üniversite önündeki resmi gibi bazı istisnalar var. 

Samurai me

Halilseption

Diğer tür ise asıl hoşuma giden ve illüstrasyona yakın fantastik resimler. Bu sergide ben de bu türde resmedildim(Ki sanatçı benden gelen baskılardan yılarak ilk defa benim bir resmimi çizmiş oldu). Samuray olarak bir ormanda adeta patlamakta olan savaşı bekliyor gibiyim. Bunun dışında Zeyna da var Ortaçağ şovalyeleri de. 


Füzenlerin arasında bu sefer ablamın instagramında olan bazı bina detay fotoğraflarının resmedildiği de dikkatimi çekti. Bunların ilk talibi de Jbid oldu :) 

Dediğim gibi sanat konuşmaktan anlamam sergi hakkında edebileceğim laflar sanırım bu kadar. Evin Sanat Galerisi Bebek sahilde Etiler/Ulus tabelası gördüğünüz sokaktan yukarı çıkınca hemen solda kalıyor. Boğaz gezisi yaptığınız bir gün uğramadan geçmeyin. Sergi hakkındaki Suat Hayri Küçük'ün Gerçeğin Canı Cehenneme yazısını da buradan okuyabilirsiniz.

Evin Sanat Galerisi

Sergi'de Fuji x100s ile çektiğim diğer fotoğraflar ise Facebook sayfamda.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder