Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

12 Nisan 2013 Cuma

Photo&Digital 2013

"Türkiye’nin en kapsamlı fotoğrafçılık fuarı" olarak yola çıkan Photo Digital dördüncü kez kapılarını açtı. Ben de tabii sektördeki yenilikleri kendi gözümle görmek için ortama aktım. Öncelikle fuar önceki yıllara göre biraz daha derli toplu olmuş. Ancak Nikon gibi bir markanın fuara katılmaması kendileri için büyük kayıp. Türkiye pazarını ciddiye almadıklarını gösteriyor bence. GoPro gibi daha yeni ve daha kısıtlı bir alıcı kitlesi olan markanın Corvette getirdiği bir fuara Nikon'un girmemesini açıklamak güç.

Canon en güzel standlardan birine sahip. Orta alanını tamamen modele ayırmış ve 1D Mark IV ve 500mm lens ile Model fotoğraflamanıza olanak tanıyor. Aşağıdaki fotoğraflarda modelin hemen önünden 105mm ile çektiğim fotoğrafı ve onun yanında da yaklaşık 5 mt öteden 500mm ile çektiğimi görebilirsiniz.
Canon 5D Mark II 105mm

Canon 1D Mark IV 500mm


Aynasız sistemlerin yükselişini fuarda daha iyi anladım. Tamamen aynasız bir fotoğraf çılgınlığına doğru gidiyoruz. Ancak tabii profesyonel işlerde hala eksikleri var. Gezi, günlük çekimler için ise ideal. 

Fuar boyunca çeşitli workshoplar, seminerler var ancak oraya gitmeden ne var ne yok bilemiyorsunuz. Sitede hiç bir detay yok. Neyse ki büyük bir şansla Serhan Serter düğün fotoğrafçılığı seminerini yakaladım. Bir saatlik semineri fotoğrafçı yaklaşık iki saate çıkardı ve katılımcılara pek çok değerli bilgi aktardı. Her zaman fotoğrafa parayı karıştırırsam, başkası için fotoğraf çekersem bu hobimden zevk almayı bırakırmışım gibi gelir bana. O yüzden bu tarz teklifler gelirse fazla sıcak bakmam. Ancak Serhan Serter'in içindeki fotoğraf coşkusunu görünce bu konuda yanılıyor olabileceğimi düşündüm. 

Kendisi genel olarak işlerinden bahsetti. Ayrıntılı bilgi için facebook sayfasına bakabilirsiniz. Gerçekten müthiş fotoğrafları var. Onu tanımaktan büyük keyif aldım. 

İki saatlik seminerin sonunda zaten fuarı daha fazla gezecek gücüm kalmamıştı. Eğer ziyaret etmek isterseniz 14 Nisan'a kadar CNR'daki fuara gidebilirsiniz. Online davetiye şansı da sitesinde mevcut.

PhaseOne ile model çekimini izleyebilirsiniz. 


PhaseOne modelleri

Samsung erkek model kullanan ender markalardan
GoPro farkını gösteriyor
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder