Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

11 Mart 2013 Pazartesi

Son Kodachrome Filmi

Zaman zaman blogda video sitelerinde rastladığım fotoğrafçılıkla ilgili söyleşileri ve belgeselleri de paylaşmak istiyorum. Ancak genelde bu videoların İngilizce olmasından dolayı da çekiniyorum. Yine de bu belgeseli paylaşmadan edemedim.


2009 yılında Kodak firmasının efsanevi Kodachrome filmlerini üretimini durdurma kararı alması fotoğraf tarihi açısından bir dönemin sona erdiğini haber veriyordu. Fotoğrafın usta isimlerinden Steve Mccurry bunu bir anma fırsatı olarak gördü ve Kodak'tan son 36lık filmi kendisine vermesini istedi. Böylece Kodachrome ile çekilmiş son 36 karenin hikayesi de taçlandırılmış oldu. Sergi ülkemizde de açılmıştı ve oldukça ilgi görmüştü.

Mccurry'nin youtube'a eklediği National Geographic videosundan bu hikayenin perde arkasını izleyebilir, ayrıca fotoğraf ustasının kendi blogunda da fotoğrafları daha yüksek kalitede bulabilirsiniz.

Bu belgesel yalnızca projeyi belgelemekle kalmıyor aynı zamanda Mccurry gibi usta bir ismi çekim koşullarında göstererek bizlere nasıl çalışılması gerektiği hakkında tiyolar veriyor.

Son 36 fotoğraf arasında Mccurry'nin otel odasındaki ayaklarını görmek dışında Ara Güler'in portresini de çekmesi ayrıca güzel bir saygı duruşu olmuş.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder