Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

3 Nisan 2017 Pazartesi

Leica ile Berlin Fotoğrafları ve Bazı Püf Noktalar

Geçen haftasonunu kapsayacak şekilde üç günlük bir Berlin turu yaptık. Berlin gerçekten hiçbir Avrupa şehrine benzemeyen farklı bir şehir. Geniş caddeler ve sokaklar, üç gün boyunca hiç rastlamadığımız trafik, altyapının dışarından renkli borular ile sağlandığı ilginç sistemi ile beğenimi kazandı. Ayrıca yaşanmış en büyük tarihi travmalara tanıklık etmiş toprağa sanki her basışta üstünüze bir ağırlık çöküyor.

Neyse gelelim asıl meseleye. Bu geziye bir analog bir de dijital kamera ile gittim. Analog kameram Carl Zeiss 50mm f2 lens takılı bir Leica M4-2 idi. Dijital olarak ise Fujifilm X100T kullandım. Aslında bir fotoğraf gezisi olmadığı, sadece eşimle kısa bir hava değişimi yaşamak için çıktığımız bir gezi olduğu için tek kamera almayı düşünüyordum. Ancak biraz kendime güvensizlikten biraz da çektiğim fotoğrafları hemen görmek istememden dayanamadım ve Fuji'yi de yanıma aldım. Gerçi sonuçlara bakınca keşke Leica ile daha çok fotoğraf çekseymişim diyorum.

Kısaca Leica M4-2, Leica'nın Kanada fabrikasında üretilmiş bir kamera. Normal M4'den farkı film sayma bölümü gibi bazı parçalarında ucuza kaçılması ve böylece fiyatın düşük tutulmaya çalışılması. Aslında M5'in başarısızlığından sonra tekrar dönülen M4 kasasının düşük maliyetli versiyonu. Leica'yı batmaktan kurtaran makine olarak da bilinir. Tamamen mekanik olan ve herhangi bir pile gereksinim duymayan makinede en büyük sorun tabii ki pozlama değerleri.


Ancak inanın ki şimdiye kadar pozlamada büyük bir sıkıntı yaşamadım. Yani 36 pozun bir tanesi dahi kapkaranlık ya da tamamen patlamış bir şekilde çıkmadı. Fotoğraftan, ışıktan biraz olsun anlıyor iseniz yanlış pozlama yapacağınızı sanmıyorum. Zaten Sunny 16 kanunu işinizi çok yerde görecektir. Yani  güneşli bir günde f16 diyafram kullanırken enstantane değeriniz ASA'nız ile aynı olursa doğru pozlama yaparsınız. Örneğin ASA 100 f16 ve enstantane 100 güneşli bir günde işinizi görecektir. Buna göre farklı diyafram değerlerine geçince enstantaneyi arttırıp düşürürsünüz.

Zaten analog makineler şimdiki dijitaller kadar ara değer vermediğinden mesela enstantane 125, 250, 500, 1000 diye gittiğinden çok da seçeneğiniz olmuyor ve daha rahat ayar yapabiliyorsunuz.

Gene de pozlama ile ilgili ikilemde kaldığınızda en basitinden cep telefonunuzda light meter(ışık ölçer) işlevi gören aplikasyonları indirip doğru değerlere ulaşabilirsiniz.

İlk problemi geçtikten sonra ikinci soruna geliyoruz. Manuel netleme yapmak zor değil mi? Cevap "Değil." Tabii ki otomatik netleme her zaman daha hızlı ama manuel netleme de zaman kaybı yaratmıyor. Burada da ihtiyacınız olan Hiperfokal mesafe denilen kavramı öğrenmek. Şimdi burada çok tekniğe girmeyeceğim ancak kısaca bahsedelim. Eski lenslerde size f değerinize göre kaç metreden kaç metreye net olacağını gösteren hiperfokal aralıklar vardır. Buna göre f8'de iken örneğin 2mtr'e netlerseniz 1.5 ile 3mtr arası nettir(Sadece anlaşılması için örnek veriyorum genel bir doğru değil). Siz de buna göre fotoğrafınızı çekersiniz.Ancak f değeri düştükçe örneğin f2'de bu mesafe artık bir nokta olacak ve dikkat etmeniz gerekecektir. Sokak fotoğrafçıları genellikle f8-11 aralığını kullandığı için 1.5-2mtr'e netlediklerinde hem öndeki kişi hem arka plan net görünecek ve netlikte büyük bir sorun olmayacaktır.  Ama f2-2.8 gibi diyafram değerlerinde fotoğraf çekiyorsanız vizördeki netleme noktasına dikkat etmeniz gerekecektir.

Bu sorunu da atlattıktan sonra geriye analog çekimin zevkini almak kalıyor. Aşağıda Berlin'de çektiğim fotoğraflardan bir demet sunuyorum. Fotoğraflar ILFORD PAN 400 siyah beyaz film ile çekildi. Sirkeci'de Pamuk Ticaret'te yıkanıp, scanleri yapıldı.Otelimizin bulunduğu Spittelmarkt şehrin göbeğinde olmasına rağmen oldukça sakin bir böge.

Eşim Spittelmarkt'ta köprüye nazır poz verirken f2.8 ile çektim. Zeiss'in bokehleri şahane.


Checkpoint Charlie Batı Berlin'in çıkış kapısı imiş zamanında.Dome'dan Berlin görüntüsü
Taş Bloklardan oluşan soykırım anıtıBit Pazarından fotoğraflar;


Yeni bir yazıda görüşmek üzere...

2 yorum:

  1. Masis eline sağlık,oldukça güzel ve içeriği zengin bir inceleme yazısı olmuş,izninle küçük bir katkı yapmak isterim.''Eski lenslerde size f değerinize göre kaç metreden kaç metreye net olacağını gösteren hiperfokal aralıklar vardır. Buna göre f8'de iken örneğin 1.5 ile 3mtr arası nettir.'' cümlesinde hiperfokal uzaklık kullanmaya yeni başlayan ya da başlayacaklar için kafa karışıklığı olmaması açısından kaç mm odak uzaklıklı lens için bu değerleri verdiğini belirtmek gerekir diye düşünüyorum. Farklı odak uzaklığındaki lensler için hangi diyaframda ne kadar et ve sığ alan olacağını görebilecekleri www.dofmaster.com linkini kullanabilirler,selamlarımla Mümin :)

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. Teşekkürler Mümin. Ben zaten anlaşılması için örnek olarak verdim kesin budur demek istemedim. Her lenste farklıdır bu aralıklar. Katkı için teşekkürler. Sevgiler.

      Sil