Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

3 Mayıs 2016 Salı

Canon PowerShot G5 X İnceleme

Canon G serisine güvenini çıkardığı farklı ürünler ile gösteriyor. Kompakt makine severlerin rüya aletlerinden olan G serisi zaman içinde hem sensör hem de özellikler olarak oldukça fazla yol aldı. Son olarak piyasaya çıkan versiyonları G1 X ve G1 X Mark II, G7 X ve G7 X Mark II, G3X, G9 X ve G 5X oldu. G1 X sensör olarak 1.5 inch bir sensör kullanarak biraz daha üst segmente hitap etse de G5 X kardeşlerinden dahili gelen EVF’si ile ayrılmayı başarıyor.Kısaca özelliklerini listelememiz gerekirse;

GÖRÜNTÜ SENSÖRÜ
Tip 1,0 tipi arkadan aydınlatmalı CMOS
Etkin Piksel Yaklaşık 20,2 M (En boy oranı 3:2)

GÖRÜNTÜ İŞLEMCİSİ
Tip iSAPS teknolojisine sahip DIGIC 6

LENS 
Odak Uzaklığı 8,8 – 36,8 mm (35 mm eşdeğeri: 24 – 100 mm)
Maksimum f/sayısı f/1,8 - f/2,8
5 Eksenli Gelişmiş Dinamik IS ile Intelligent ISAF Sistemi/ Noktaları AiAF (31 noktalı, Yüz Algılama veya Hedefli Dokunmatik AF ve Yüz Seçme ve Atlama), 1 noktalı AF (herhangi bir konum veya sabit merkez)
ND Filtresi (3 kademe) Açık/ Otomatik/ Kapalı [16]
ISO hassasiyeti 125 - 12800
Vizör EVF (0,39 tipi), Yaklaşık 2.360.000 nokta, OLED tipi, sRGB renk üretimi
LCD EKRAN Değişken açılı 7,5 cm (3,0 inç) Dokunmatik LCD (TFT) Ekran. 3:2 en boy oranı. Yaklaşık 1.040.000 nokta Kapasitif tip, sRGB renk üretimi
Sürekli Çekim Yaklaşık 5,9 çekim/sn.
AF ile: Yaklaşık 4,4 çekim/sn
1080/60p video
Wi-Fi ve NFC

FİZİKSEL ÖZELLİKLER
Çalışma Ortamı 0 – 40°C, %10 – 90 nem
Boyutlar (GxYxD) 112,4 x 76,4 x 44,2 mm
Ağırlık Yaklaşık 377 g (pil ve hafıza kartı dahil)

Daha fazlası için Canon’un sayfasına bakabilirsiniz.Dizayn

Canon G5 X, 2014 yılında çıkan G7 X’in 1” sensörünü, lensini kullanırken buna elektronik vizör, kullanım kolaylığı sağlayan tekerler, döndürülebilir LCD, Flaş kızağı eklerken kalıp olarak kendisini ufak tutmayı başarıyor.
Son yıllarda alım tercihlerinde ön plana çıkan retro tasarım G serisinde hep var olsa da G5 X bunu biraz daha öne çıkarmış. Kullanım kolaylığı olarak G serisinin en başarılı ürünü denilebilir. Ne kadar G7 X’in üzerine inşa edilmiş ve sanki onun EVF’li versiyonu gibi dursa da geliştirilen tekerler ile oldukça farklı bir deneyim sunuyor.

Ergonomi olarak makine bu kadar ufak bir aletten beklenmeyecek kadar iyi. Hem önde hem arkada tutuşu kolaylaştıran gripler tek elle rahat bir kullanıma olanak veriyor. Önde hem lens üstünde hem de sağ üstte bulunan tekerlere enstantane/diyafram gibi özellikler atayarak kullanabiliyoruz. Bunlara erişim gözünüz EVF’de iken bile çok kolay. Özellikle manuel makine kullanıcılarının hiç yadırgamayacağını düşünüyorum.

Arka tuşlar ise oldukça ufak. Alan ufak olduğu için normal karşılamak lazım. Burada da bir teker bulunuyor ve ona da istediğimiz bir özelliği atayabiliyoruz. Buradaki tuşlar genelde iki özellik birden kullanıyor. Hem çekim anında hem de preview’de farklı fonksiyonları var. Tuşlar ve tekerlerin bir kısmı menüden özelleştirilebilirken bir kısmına ise dokunamıyoruz.

Kameranın üstünde mod tekeri bulunuyor burada DSLR’lardan alışık olduğumuz P, S, AV gibi modları ayarlayabiliyoruz. Ayrıca +3 -3 EV poz telafisinin de bulunması iyi düşünülmüş bir ayrıntı. Ortada ise Flaş kızağı var ve Canon marka bir flaşınız varsa menüden bile ayar yapabiliyorsunuz. Flaş kızağının önünde dahili flaş bulunuyor ve bunu da elle açabiliyoruz.

Yan girişlerde USB(şarj etmemizi de sağlıyor), HDMI ve uzaktan kumanda girişi bulunuyor. Buradaki en büyük eksiklik mikrofon girişinin bulunmaması. Özellikle Vlog çekenler için iyi performanslı bir kamera olan G5 X ne yazık ki flaş kızağına takılabilecek harici bir mikrofon için girişe izin vermiyor. Oysa ki uzaktan kumanda girişi yerine düşünülebilirdi. Çünkü G5 X zaten cep telefonundan rahatça kumanda edilebiliyor.LENS

G5 X, G7 X’de de var olan F1.8-2.8, 24-100mm(35mm eşdeğeri) lensi kullanıyor. Görüntü kalitesi oldukça başarılı. Collapsable dediğimiz makineyi açtığımız zaman ileri çıkan lens normalde açılışta bir yavaşlık sağlarken Canon bu sorunu oldukça gidermiş. Makinenin çekime hazır hale gelmesi son derece hızlı. Lensin zoomunu bu tarz lenslerde olduğu gibi çekim tuşunda bulunan parçayı sağa sola çevirerek yapıyoruz. Bu da pek sevmediğim bir özelliktir ancak bu tarz kompaktlarda bir yandan buna da mecburuz.

Lens iyi bir performans gösteriyor, özellikle açık diyaframlarda sensörün ufak olmasına rağmen portre çekerken arka planda iyi bir fluluk sağlanıyor. Diyafram’ın bu kadar yüksek değerlerde kullanılabilmesi bir yandan da az ışıklı ortamlarda ISO’ya abanmamızı engelliyor. ISO’ya birazdan değineceğim için şimdilik susuyorum.

24-100mm aralığı her tür çekim koşulunda bize çekim şansı sunan bir açı sunuyor. Bu yüzden özellikle gezi fotoğrafçılarının işine yarayacak bir makine olmuş. Uzun süre Canon 5D Mark II’mle birlikte sadece 24-105 lens kullanmış biri olarak lensin performansına çok rahat alıştığımı söyleyebilirim.EVF ve LCD

G5 X’i diğer G serisi makinelerden ayıran en büyük özellik dahili elektronik vizörü. EVF, G1 X gibi serinin en profesyonel makinesinde ve G3 X’de harici olarak takılabilirken ve ekstra bir maliyet çıkarırken G5 X’e dahil edilmiş. 2.36 milyon noktalık EVF diopter ayarı ve göz sensörü ile birlikte geliyor.

EVF’nin dışında döner ve dokunmatik LCD de işimizi kolaylaştırıyor. 1.04 milyon noktalık LCD 270 derece çevrilebiliyor ve dokunmatiği hem çekim yapmada, netlemede işe yararken hem de menü ayarlarında, fotoğraf görüntülemede kullanılabiliyor.

Ek Özellikler

G5 X orta üst segment kullanıcıları için olsa da yeni başlayanlar için de pek çok kolaylık sağlayan çekim modları sunuyor. Selfie çekim modlarından yıldız izi çekmemizi sağlayan star trail modlarına kadar pek çok ilginç özellik ile beraber geliyor.

ISO Performansı

Kompakt makinelerde en büyük problem tabii ki küçük sensörle beraber ortaya çıkan yüksek ISO’larda yaşanan grain problemi. 1” sensör, kompakt makinelere göre görece büyük bir sensör olsa da bir CMOS performansı beklememek lazım. 1600’e kadar ISO oldukça başarılı 3200’de ise oldukça grain’li fotolar veriyor ancak siyah beyaz çekiyorsanız makineden çıkan grainler farklı bir tat veriyor diyebilirim. Özellikle Ricoh GR kullanıcıları ne dediğimi iyi bilirler. 3200’den sonrası ise pek kullanılabilir değil. Ancak F1.8/2.8 kullanabildiğimiz düşünülürse ISO’yu çok da yukarılarda kullanmak mantıklı gelmiyor zaten.

Wi-Fi

G5 X neredeyse artık yeni makinelerde standartlaşan Wi-Fi teknolojisinin yanında kolay eşleşme için NFC’i de kullanarak telefon ya da tablet ile makineden fotoğraf alıp sosyal medya’da paylaşma ya da makineyi uzaktan kontrol etme gibi kolaylıklar sunuyor. Ayrıca makinenin yanında bulunan cep telefonu ikonlu tuşla daha önce eşleştirdiğiniz cihaza direkt bağlantı sağlıyorsunuz. Tabii bütün bunlar için Google Play Store ve iTunes Store’da bulunan Canon Camera Connect app’ı indirmeniz gerekiyor.

Ayrıca Wi-Fi sayesinde Canon printerlara direkt bağlanıp fotoğraf bastırmak bile mümkün.

Video

1080/60p video çekebilen alet gayet başarılı. Özellikle LCD’nin size doğru döndürülebildiğini düşünürseniz tripod üzerinde kendinizi çekiyorsanız ne çektiğinizi direkt görebiliyorsunuz. Tek kusur daha önce de dediğim gibi harici mikrofon girişi olmayışı.

Sürekli Çekim

Makinedeki en büyük hayal kırıklığım sürekli çekim oldu. Jpeg olarak saniyede 5.9 kare çekebilen G5 X, raw yaptığınızda 1.2, raw+jpeg ile çekim yaptığınızda ise 0.8 gibi dramatik bir düşüş yaşıyor. Özellikle sokak fotoğrafçıları ve aksiyon fotoğrafçıları için sürekli çekim bir elzem. Bu yönden raw sürekli çekim alışkanlığınız varsa G5 X sizi tatmin edemeyecektir ne yazık ki.

Pil Ömrü

Diğer bir negatif husus da pil ömrü ile alakalı. G5 X’in ufak pili günlük bir çekim turunda ihtiyacı karşılamaktan uzak.  CIPA verilerine göre 210 fotoğraf çekimi gerçekleştirebiliyor. Ancak ben raw+jpeg’de 140 fotoğraf görebildim. Tabi bir test aleti olduğu düşünülürse pilin de sıfır halinden uzak olduğunu dikkate almak lazım. Gene de eğer uzun bir çekim günü geçirecekseniz en az iki yedek pili yanınıza almanızda fayda var. Ya da oturduğunuz yerde cep telefonu şarjı bulup makineyi USB’den şarj edeceksiniz.

Son Sözler

Genel olarak G5 X gezginler, sokak fotoğrafçıları veya ikinci bir makine arayan hobiciler için iyi bir tercih olacaktır. “Enthusiast” denilen Türkçeye hevesli diye tercüme edebileceğimiz orta üst segment kullanıcı için düşünülmüş bir ürün. Stil sahibi bir dizaynı var. Elinize aldığınızda oyuncak gibi duran kompaktlar ile karıştırmayın. Fiyat olarak şu an biraz el yaksa da zamanla daha uygun bir noktaya iner.

Elektronik Vizör
Döndürülebilir ve Dokunmatik LCD
24-100mm FF değerinde Lens
Retro Tasarım
Dahili ND Filtre
Kullanım kolaylığı sağlayan tekerler
1080/60p video kaydı
Görüntü Kalitesi

Düşük Pil Ömrü
Raw sürekli çekimi yavaş
Yüksek ISO’larda performans düşük

Örnek Fotoğraflar     


RenkliSiyah Beyaz
Video İnceleme2 yorum:

  1. Iyide neden Fotograf kaltitesi halkinda birsey yazmamissinizz???
    Mesela 4k fotograf cekiyor mu??😇😇

    YanıtlaSil
  2. Selamlar, 4K fotoğraf çekilmez o yüzden yazmamış olabilirim. 😊 4k bir video terimi, yaklaşık 8mp'ye denk geliyor ve bu alet çok daha yüksek kalitede, 20mp fotoğraf çekebiliyor. Videoda ise belirttiğim gibi 1080p/60 fps çekebiliyor. 4k video özelliği ise ne yazık ki yok demektir bu da. Ben fotoğrafla ilgilendiğim için video konularına girmiyorum çok. Teşekkürler.

    YanıtlaSil