Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

17 Ağustos 2015 Pazartesi

5. Selçuklu Fotoğraf Festivali Sona Erdi

Reha Bilir Hocamızın üstün gayreti ve Selçuklu Belediye'sinin katkısı ile gerçekleşen 5. Selçuklu Fotoğraf  Festivali sona erdi. 30 gösteri, 5 sergi ve çeşitli fotoğraf eğitimlerinin verildiği festivalde dolu dolu dört gün geçirdik.
13-16 Ağustos'ta birçok ilden 160 fotoğrafseverin katılımıyla gerçekleşen festivalde ben de 13 Kamera Fotoğraf Gösteri Yarışması'ndan Jüri Özel Ödüllü gösterim "Gölge Dünya" ile katıldım. Ayrıca da Sille Kültür Evi'nde Fotoğrafta Işık konulu bir de eğitim verdim.


Sabit Kalfagil'in onur konuşu olduğu, İbrahim Zaman, Muhsin Divan gibi duayenlerinin, ayrıca Reha Bilir, Burak Şenbak, Serkan Turaç, Seçkin Yenici, Zehra Soylu Çöplü, Ergün Karadağ, Turgut Kirkgöz, Şadiye Yılmaz, Cihan Karaca, Lale Çaktı ve Barış Barlas(ismini anmadığım kimse var ise özür) gibi Türk Fotoğrafının önemli isimlerinin bulunduğu bir festivalde onlarla beraber olabilmek, fikirlerinden yararlanabilmek çok önemli bir deneyimdi. Bu güzel ortamı bizlere sağladıkları için Reha Bilir ve sevgili eşi Şadiye Yılmaz'a ne kadar teşekkür etsek az. Sille Sanat Sarayı üyesi olmaktan bir kez daha gurur duydum.

Festival kapsamında ayrıca iki de yarışma vardı. Selçuklu Ulusal Fotoğraf Yarışması ve iki gün süren Sille Ulusal Çağrılı Fotoğraf Yarışması da sonuçlandı.


Selçuklu Ulusal Fotoğraf Yarışması kapsamında 76 katılımcı 807 fotoğrafı ile Selçuklu Belediyesi sınırları içinde çekilen “Selçuklu’da Ekonomik ve Sosyal Yaşam”, “Selçuklu’da spor”, “Selçuklu’da Tarih” ve “Selçuklu’da Gece” kategorilerinde çektikleri fotoğraflarla yarışmaya katıldı. Yarışmada “Selçuklu’da Ekonomik ve Sosyal Yaşam” kategorisinde Seçkin Yenici (Aydın), “Selçuklu’da Spor” kategorisinde Yüksel Açıkgöz (Konya), “Selçuklu’da Tarih” kategorisinde Emre Bostanoğlu (Kocaeli) ve “Selçuklu’da Gece” kategorisinde Cihan Karaca (Aydın) birinci oldu.

Fotoğrafçılar Muhammet Ünal, Celal Gezici, Mehmet Uluyurt, Mehmet Koru ve Yüksel Açıkgöz de jüri değerlendirmeleri sonucunda “Konya Özel Ödülü”nü almaya hak kazanan isimler oldu.

Selçuklu Fotoğraf Festivali kapsamında bu yıl 5’ncisi düzenlenen Sille Ulusal Çağrılı Fotoğraf Yarışması ile de ülkemizin farklı şehirlerinden gelen 10 başarılı fotoğraf sanatçısı festival boyunca Sille’de çektikleri fotoğraflar ile “Sille’de Yılın Fotoğrafçısı” ödülünü kazanabilmek için yarıştı.

Seçkin Yenici'nin birincilik madalyası ile Şiir Hanım ve Osman Özkol ile selfie yaptık. 

Mevlayı bulma yollarında

Hasan Açan (Batman), Abdullah Apan (Konya), Ufuk İşleker (Karaman), Mine Evren Ertuğrul (İstanbul), Tolga Özdemir (İstanbul), Levent Ural (Adana), Yavuz Yaman (Sakarya), Zeliha Ertunç (Adana), Salim Şimşek (Muğla) ve Derviş Özcan (Mersin) bu yılın çağrılan sanatçıları oldu.

10 fotoğrafçı tarafından çekilen 100 fotoğraf arasından seçilen 30 fotoğraf sergilenmeye hak kazandı. Ayrıca bu 30 fotoğraf arasında en çok fotoğrafı bulunan fotoğraf sanatçısı “Sille’de Yılın Fotoğrafçısı” oldu. "Sille’de Yılın Fotoğrafçısı" ödülü jüri değerlendirmeleri sonucunda Abdullah Apan’a (Konya) verildi.Festival sonunda Türk fotoğraf sanatının değerli hocası Prof. Dr. Sabit Kalfagil’e “Türkiye’de Yılın Fotoğrafçısı Onur Ödülü”, Bangladeş’ten gelen fotoğraf sanatçısı Mahfuzul Hasan Rana’ya da “Dünya’da Yılın Fotoğrafçısı Onur Ödülü” verildi. Yarışmanın jüri üyeleri arasında ülkemizin fotoğraf ustaları Prof.Dr. Sabit Kalfagil ve İbrahim Zaman da yer aldı.

Bu arada festival'de Sille Sanat Sarayı'nın SSS/B ve UPI Crown 2 onurlarımı da alma şansına eriştim. Sille'yi keşfetme şansı yakaladım. Konya'ya bağlı bir yerleşim olan Sille umduğumdan çok daha farklı bir yermiş. Arkasında müthiş bir tarih yatıyor. Fotoğrafları işledikten sonra ayrı bir yazı yazabilirim.

Mine Evren Ertuğrul Fotomaraton için uğraşırken trolledik. Soldan sağa Seçkin Yenici, Sille'li çocuklar, Mine Evren Ertuğrul, Özlem Gün Bingöl, ben, Mete Kislal ve Osman Özkol


Selçuklu Fotofest ile ilgili bazı haberleri şuralardan okuyabilirsiniz;

http://www.haberler.com/5-selcuklu-fotograf-festivali-7598938-haberi/

http://www.radikal.com.tr/konya_haber/5_selcuklu_fotograf_festivali-1416934

http://www.milliyet.com.tr/fotograf-ustalari-selcuklu-fotofestte-konya-yerelhaber-929686/

http://www.konyahaberal.com/haber/konya-haberleri/selcuklu-fotograf-festivali-sona-erdi-52372.html

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder