Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

10 Nisan 2015 Cuma

Ani \ Անի

Uzun yıllardır ziyaret etmek istediğim Ani ile sonunda yollarımız kesişti. Kars'a indikten sonra Anıl Tamer Yılmaz ile hemen kiraladığımız araca atlayıp Ani Ören Yeri tabelalarını takibe koyulduk. Kars şehrinden yaklaşık 40-45dk.lık bir yolculuk ile Ani'ye gidiliyor. Yol geniş olmasına rağmen çok fazla çukur var. Bazı bölümleri temizlenmiş ancak geneli pek de iyi değil.

St. Gregory(Surp Krikor) Kilisesi

Eşimin de göbek adı olan Ani (Ermenice: Անի) geçmiş uygarlıklardan kalan eserleri barındırdığından özellikle biz Ermeniler için önemli bir yer. Tarihe önem veren herkes için de gidilip görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum.

"961-1045 yılları arasında Pakraduni Hanedanlığından Ermeni hükümdarlarının başkenti olmuş. Kent en parlak devrini 2. Smpat (977-989) ve oğlu Gagik (989-1020) döneminde yaşamıştır. Bu devirde kent nüfusunun 100.000'i aştığı rivayet edilmektedir. 1045'te Bizanslılar Ani'yi zaptedip Bagratlı devletine son verince savunmasız ve huzursuz kalan bölge, 1064'te Selçuklu sultanı Alparslan'a teslim olmuştur.

1001 kilise şehri veya 40 kapılı şehir diye de adlandırılan Ani'nin ilk keşfi 1880'lere uzanan bir yeraltı şehri de vardır. Bu yeraltı şehrinde 823 yapı ve mağara bulunmaktadır.
Şehir suru, 8 kadar kilise ve bir cami, Ani'de halen ayakta duran eserlerin en önemlileridir."*
Saint Gregory (Kral Gagik) Kilisesi

Unesco Dünya mirasları listesi 'nde bulunan Ani, Arpaçay ile Türkiye ve Ermenistan'ı birbirinden ayırıyor. Özellikle bu noktada müthiş bir manzara sizi karşılıyor. Biraz da şansınız varsa Kartal gibi yırtıcı kuşların tepenizde uçtuğunu görebiliyorsunuz.

Bizim gidiş zamanımızdan mıdır bilemiyorum ören yeri fazla boş bırakılmış gibi geldi bana. Giriş 8TL, müze kartınız varsa ücretsiz. Ancak gişede bir harita bile yok. Bir yol haritası yapmayı dahi çok görmüşler. Nedenini sorduğumuzda istiyorsanız guide var dediler. Neyse ki etraftaki metalden yapılma çirkin tabelalarda gittiğiniz yönde neler olduğu yazıyor. Ayağınızı bastığınız yerde kırık çanak çömlek parçaları var, oldukça geniş bir arazi olduğunu düşünürseniz ana yoldan çıkmamakta fayda var. Etrafta gezerken gördüğünüz kalıntılardan anlaşıldığı üzere daha toprağın altında ortaya çıkarılmayı bekleyen pek çok eser var. 
Kral 1.Masis :p

Cuma-Pazar yaptığımız Kars yolculuğumuzda ilk günümüzde ışık çabuk gittiği için Ani'yi yeterince çekemedik ve pazar günü sabahtan tekrar yol aldık. Ancak hava zaman zaman açıp kapadığı hatta arada yağdığı için ne gün doğumunda ne de gün batımında Ani'yi çekebildik.

Yine de elimden geldiğince Ani'nin adına yakışır fotoğraflar elde etmeye çalıştım, umarım hoşunuza gider. 

Tüm fotoğrafları facebook, google ve flickr üzerinden görebilirsiniz. Kars ile ilgili yazımı ise daha sonra yazacağım. 

Tüm fotoğraflar, Samsung Electronics.Co., Ltd. tarafından sağlanan Samsung NX1 aynasız fotoğraf makinesi ve 12-24, 16-50, 50-150 lensler ile çekilmiştir.
Katedral\Fetih Camii

Katedral\Fetih Camii


Karşısı Ermenistan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder