Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

17 Aralık 2014 Çarşamba

Adana, Dünya Rakı Günü ve 13 Kare Sanat Günleri Ödül Töreni

Evet başlık biraz uzun oldu ancak kısacık Adana ziyaretimize bu kadar aktiviteyi sığdırmayı başardık. Jbid ile sabah saatlerinde Adana’ya vardık. Hava alanından otele uzaklık 3 km idi biz de taksi tutalım bari dedik, iki dakikalık taksi yolculuğu İstanbul’a göre oldukça pahalıya mal oldu. Yani siz siz olun Adana’da taksi kullanmayın bunun yerine araç kiralamak daha mantıklı olur.


Otelimiz Eski Adana’da bulunuyordu. İlk şoku sigara kokan odada yaşadık. İkimiz de içmediğimiz için kokudan rahatsız olan insanlarız, ancak resepsiyon “Sigara içilmeyen oda yok ki?” deyince kendine has bir şehirde olduğumuzu anladık.

Adana’ya geliş amacım AFAD’ın düzenlediği 13 kare 3. ulusal fotoğraf gösteri yarışması ödül törenine katılıp kazandığım Altın Koza Özel Ödülü’nü almaktı.



Önce çıkıp Adana’yı dolaşalım dedik. Sokaklar kumaşçılardan, börekçilik ve şalvarcılıklardan geçilmiyordu(nedense dükkanlarda böyle bir -cılık eki koyma sevgisi var). Taş köprüye doğru kendimizi atmayı başarınca daha güzel bir manzarayla karşılaştık. Taş Köprü Roma devrinde yapılmış dünyada hala faal olarak kullanılan en eski köprü. 21 gözlü olan köprü ne yazık ki 14 gözlü olarak günümüze ulaşmış.

Tam karşısında bulunan Sabancı Merkez Camii ile kentin yüzü tamamlanıyor. Sabancı Merkez Camii de Türkiye’nin ve ortadoğunun en büyük Camii’si. yapımı 1998 yılında tamamlanmış olan Camii’nin kapasitesi 20000 kişi. -Kaynak Wiki

Biz hala Adana’yı kafamızda canlandırmaya çalışalım, İstanbul’dan tanıdığım Adanalı dostum Mete Andırın ve rakı günü için ziyarete gelen Anıl Tamer Yılmaz ile buluştuk ve asıl Adana’nın artık bura olmadığını öğrenmiş olduk.

Bizi alıp Ziyapaşa bulvarına götürdüklerinde şehrin modern yüzü ile de tanışmış olduk. Aslında turistik olması gereken eski şehrin bu kadar bakımsız kalması çok ilginç bir şehircilik anlayışı. Oysa Taş Köprü’nün, Sabancı Merkez Camii’nin yanında içerisinde bulunan pek çok camii, medrese ve pazarları ile tam bir cevher bu bölge.

Bu arada gezerken ödül töreninin saati de geldi çattı. Heyecan ile Belediye Tiyatrosundaki törene doğru yola çıktık. Salonun girişinde AFAD’ın yapmış olduğu Altın Kamera baskı yarışmasının sergisi de vardı. Kısa bir sergi ziyareti sonrası yerlerimize geçtik ve töreni izledik. 13 Kare gösteri yarışmasının önemi 1995 yılında bir fotoğraf gezisi sırasında geçirdikleri kaza sonucu kaybettiğimiz 13 AFAD’lı fotoğrafçıya adanmış olması. 13 Kare Sanat günleri kapsamında hem fotoğraf yarışması hem de çeşitli sergiler ve gösterimler yapılıyor ve sanatçılar bu sayede anılmış ve unutulmamış oluyorlar.





Böyle önemli bir yarışmadan tek fotoğraftan değil de “Gölge Dünya” adlı gösterim ile bir projeden dolayı ödül almak da beni ayrıca sevindirdi.

Ödül töreni sonrası Mete bizi Cacık adlı bir ocakbaşına götürdü. Burada hayatımda tattığım en leziz Adana’yı yedim ve artık başka bir şehirde Adana yemenin boş bir hareket olacağına karar verdim.

Zaten Adana gurme turizminin ülkemizdeki önemli noktalarından biri. Özellikle bakırcılar çarşısındaki tatlıcılara da uğramanızı öneririm. Burada makineden taze çıkan sıcak tahinle, pekmezi karıştırıp içmeden dönmeyin. Zaten içerideki abi sizin İstanbul'dan ziyarete geldiğinizi öğrenince şekerden komaya sokmadan bırakmıyor lokumlar, cezeryeler havada uçuşuyor.

Biz ne kadar kalkamayız desek de Mete ve Anıl’ın ısrarları sonucu sabahın 5’inde kalkıp saat kulesinin dibinde yılda bir kez düzenlenen Dünya Rakı Günü’ne katıldık. Burada ciğer yiyip rakı içerek güne “zinde” ve “sağlıklı” başlayan Adanalılar göbekler atıp eğleniyor. Biz de eğlenceye katıldık ve 9:50 uçağına kadar gün doğumunu şalgam, rakı ve ciğer üçlüsü ile karşıladık.



Buradan tekrar bizi güzel şehirlerine davet eden AFAD ailesinden Başkan Sefa Aydoğan, Nevzat Hız, ve Fatoş Hanım’a, ayrıca Adana’yı bize sevdiren, fotoğrafçılığa ilk başladığım yıllarda tanışıp yol arkadaşlığı yaptığımız Mete Andırın ve sevgili ailesine de sonsuz teşekkürler.

Tüm fotoğraflar Fujifilm X100T ile çekilmiştir. Deneme fırsatı verdikleri için Fujifilm Türkiye ekibine teşekkürler.

Daha fazla fotoğraf isterseniz facebook ve google +’a bakabilirsiniz.




Hiç yorum yok:

Yorum Gönder