Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

26 Kasım 2014 Çarşamba

Uluslararası Marmaris Fotoğraf Festivali'nin ardından

Uluslararası Fotoğraf Festivallerimize İstanbul ve Bursa'dan sonra bir yenisi de Marmaris'de eklendi. Fotoğraf sanatının festivaller ile taçlandırılması ülkede fotoğrafa olan ilgiyi geliştirmek için doğru bir yol.

Marmaris gibi bir turizm beldesine hem ustaların hem de genç fotoğrafçıların sunum, sergi ve söyleşiler için çağrılmış olması birbirimizi tanıma ve işlerimizi tanıtma adına büyük bir şanstı.
Festival süresince üç ayrı fotoğraf yarışması ile festivale olan ilginin geniş bir tabana yayılmasına çalışılmış. Başta Seyhan Terzioğlu olmak üzere bütün ekip çok iyi çalıştı ve ilk yıldan doğan bazı aksaklıkları gidermek için de iyi niyetle uğraştılar. Kendilerine böyle büyük bir fotoğraf festivalini Ülkemize kazandırdıkları için teşekkür ederim.

İbrahim Zaman, Ersin Alok ve İlyas Göçmen Fotoğraf Anıtında

Neslihan Yazıcılar ile Anıt'da hatıra pozu 
İki gün boyunca festivale katıldım. Sunumları, sergileri gezdim, açılışlara katıldım ve kendi sunumumu yaptım. Güzel bir sunum oldu, tabi çıkıp konuşurken o kadar heyecan yapmasam iyiydi:)

Sunum sırasında heyecanlanan Masis modeli

Festivalin sonunda Altın İnci büyük hizmet ödülü Prof. Dr. Sabit Kalfagil'e, amatör fotoğrafçılığa katkı ödülü Sille Sanat Sarayı başkanı Reha Bilir'e, haber fotoğrafçılığı ödülü Ali Öz'e, özel yetenek ödülü Kürşat Bayhan'a, akademik proje ödülü Doç. Dr. Emre İkizler'e, sektörel başarı ödülü Saygun Duran'a ve sosyal sorumluluk ödülü ise Serdar Akyay ile Emel Sezer'e verildi. 
Fotomaraton'da ise Van Fotoğraf Derneği Başkanı, Marmaris'de tanışıp kaynaştığımız Tayfun Çiftçi birinci, Eser Paşa ikinci ve Kemal Kılıç ise üçüncü oldu.

Sonuçta hem güzel vakit geçirdik, hem eski dostları gördük, hem de yeni dostlar edindik. Umarım seneye bu işin devamı da gelir ve daha da geniş kapsamlı bir festival olma yolunda ilerler.

Sonunda Akın Acar'la da bir fotoğrafımız oldu
Tek diyebileceğim özellikle Marmaris'li gençlerin bir şekilde bu festivale dahil edilmesi. Özellikle sunum ve panellerde yerel halktan katılım pek yoktu. Oysa liseler ile konuşulup çocukların gelmeleri sağlansa o gençlerden bir kişi bile seyrettiği sunumdan, sergiden sonra fotoğrafa olan merakını arttırsa ve üretime başlasa ne büyük bir başarı olur. Bu kadar büyük ustaların onlara verebilecekleri çok şey var. Bence bu fırsatı kaçırmamaları gerekirdi.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder