Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

15 Ekim 2014 Çarşamba

Fujifilm Kumsalda Model Çekim Atölyesi

Pazar günü Fujifilm'in düzenlediği "Kumsalda Model Çekim Atölyesi" için Silivri'ye gittik. Cozy Ajans'ın ev sahipliğinde iki model ve iki at ile çekimler yaptık. Bu arada bir dolu kıyafet değişildi. Fujifilm bize XT-1'leri farklı lenslerle kullanım imkanı sundu. Hüseyin Aldırmaz ve Sertan Tiryaki model çekimi hakkında değerli bilgilerini bizlerle paylaştı.


Havanın kapalı olması yumuşak bir ışık sağlayıp, fotoğrafları gölgeden kurtarsa da gökyüzünün bembeyaz çıkması bizi zorlayan en büyük sorundu. Ayrıca atların huysuzluğu da modellere zor anlar yaşattı.

Hayatımda bir at ile bu kadar uzun zaman ve yan yana olmamıştım. Gerçekten çok eğlenceli hayvanlar, ama tabi 500 kg hayvan etrafta köpek gibi hoplayıp zıplarken dikkatli olmak gerekiyor. Modellerimizden Deniz zaten binici olduğu için hayvanlarla iyi anlaştı. Ancak Rus modelimiz Alisa oldukça zorlandı.
XT-1 ile genelde 56mm 1.2 lensi kullandım. Portre için oldukça keskin ve güzel bir lens. FF makinelerde 85mm'e denk olduğunu düşünürsek aynasızlar içinde en iyi portre lensi diyebilirim. Ancak at gibi büyük bir hayvanla model çekmek istiyorsanız biraz geriye gitmeniz gerekiyor. 10 kişilik bir grupla fotoğraf çekince de geriye gittiğiniz an birileri ister istemez kadraja giriyor. O yüzden böyle etkinliklerde biraz daha geniş açı ile yakından çalışmak daha mantıklı.

XT-1 daha önce test için bana gönderilmiş olduğundan zaten aşinaydım. Ancak bu kadar uzun süren bir çekimde kullanınca EVF'nin gözü yorduğunu fark ettim. O yüzden ben hala optik vizörlü X pro 2 gibi bir makinenin çıkmasını bekleyeceğim. Sanırım çıktığında da uzun yol arkadaşım 5D Mark II ile yolları ayıracağız.

XT-1 incelememi ayrıca buradan okuyabilirsiniz.

Daha fazla fotoğraf görmek isterseniz facebook ve google+ 'a bakabilirsiniz.

Fujifilm'e böyle değişik ve güzel bir atölye çalışması yaptıkları için ve body ve lensleri deneme fırsatı verdikleri için ayrıca teşekkürler.1 yorum: