Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

29 Ekim 2014 Çarşamba

Bodrum Cup 2014

Yoğun geçen bir haftalık Bodrum Cup maceramızdan döndük. Geriye kalan güzel fotoğraflar, yeni dostluklar ve bel ağrısı oldu :)

Instabodrumcup yarışması, bir instagram fotoğraf yarışmasının ilk defa TFSF onayı alması açısından önemli idi. Tabi bu durum şartnameye mutlak uyulması gerekliliğini doğuruyordu. Bizim için de bir deneme oldu. Belki sonraki instagram yarışmalarında neler yapılması, neler yapılmaması gerekir anlamış olduk. Tabi benim de TFSF onaylı bir yarışmada jüri olmam kendi açımdan ayrı bir mutluluk oldu.

Jüride kimler yoktu ki. Ali Öz, Cengiz ve Sema Karlıova, Bülent Yüksel, Gülümser İşçelebi  ve Ersin Alok gibi ustalar ile bir hafta boyunca çalışmak müthiş bir deneyim olacaktı.

Aramızdan yarışın en kıdemlisi Gülümser Hanım'dı. Kendisi 26.sı düzenlenen Bodrum Cup'a 26 sene boyunca katılmış. Bu yarışlar boyunca çektiği fotoğrafların gösterimini de seyretme şansımız oldu. Ali Öz de on yılı aşkın süredir Bodrum Cup'ın sıkı takipçilerinden. İki jüri üyesinden de yarışlar boyunca bol bol tiyo aldım.

Şimdi sizlere bu maceralı süreç boyunca neler yaşadık kısaca anlatayım.

1. Gün:

Bodrum Hava Alanı'na indikten sonra yatacağımız tekneyi bulmak için Marina'ya doğru yol aldım. Bizi bir hafta boyunca ağırlayan Oğuz Bey teknesi(tekne demek ne derece doğru bilemiyorum gemi de olabilir) ile tanışıklığımız da böylece başladı. Instabodrum Cup yarışma jürisi ile bütün yarış süresi boyunca bu tekne ile yol aldık.

Yüksek Ökçeler Okul Teknesi ile açılışı yaptı

Bodrum Marina'da gün doğumu


İlk gün açılış liselerin, yarışmacıların yürüyüşleri, bodrumlu çeşitli grupların sahne şovları ile geçti. Sonrasında akşam alemlere akılmış(Valla ben erkenden uyudum). Bu arada Bodrum'a gelmeyeli bir 10 yıl olmuştur. Eski eğlencesinden eser yok. Barlar sokağının adı kalmış, sokakta 2-3 bar anca var. Geri kalan alışveriş dükkanları.

2. Gün:

Yarışın ilk günü tertemiz bir hava bizi karşıladı. Ama havanın bu kadar güzel oluşu yelkenliler için çok da iyi değilmiş. Rüzgar olmadığı için start 3 kere iptal edildi. En sonunda tekneler açığa alınarak Gümbet'e varış zor da olsa sağlandı.

İlk günü bir motorboat'ta tekneleri takip ederek geçirdik. Büyük gemide yarışı konforlu bir şekilde seyredip fotoğraflamak mümkün ancak yakın takip istiyorsanız daha ufak teknelere geçmek gerekiyor.
Gümbet'de tekneler özel olarak yapılan Bodrum Cup City'e bağlandı. Kara ile bağlantısı olmayan bu iskelede geceledik. Yine çeşitli sahne şovları, yemek yarışması ve konserler ile gün sona erdi.

3. Gün:

Kalimnos Adasına doğru 3. Etap başladı. Rüzgar bu sefer etkisini göstermeye başlamıştı. Yaklaşık üç saat sonunda güzel fotoğraflarla Kalimnos'a vardık. Küçük bir Yunan adası olan Kalimnos balıkçılık ve sünger ürünleri ile ün yapmış. Burayı ayrı bir yazı olarak ele alacağımdan şimdilik detay vermiyorum. Ama mavi kapı/pencere çekmelere doydum diyebilirim.


4. Gün:

Daha ilk günden perşembe günü fırtına kopacağı uyarısı geçiliyordu. Biz de neler olacağını merakla bekliyorduk. Bu etapta geçeceğimiz ikinci Yunan adası Leros vardı. Ancak start fırtınadan dolayı verilemedi ve Kalimnos'da kaldık. Leros'u da görmek isterdim tabii ama bir gün daha adada kalınca bol bol gezme fırsatımız oldu.

5. Gün:

Fırtına etkisini yitirince Yalıkavak'a doğru yola çıktık. Yine 3-4 saatlik bir yolculuk sonrası Yalıkavak Marina'ya geldik. Marina yakın zamanda yenilenmiş, tabi hemen içine bir AVM kurulmuş. Kalimnos'un ucuzluğundan sonra burada para harcamak zor oldu. Akşam marinada eğlence vardı. Kıyafet yarışması sonuçlandı ve yine konserler ile gece bitti.6. Gün:

Yalıkavak'dan Bodrum'a doğru son etap alındı. Ben de son günü Zodiac tarzı bir motorda geçirmeye karar verdim(Biraz Ali Öz'ün de ısrarı sonucu). Dalgalarla boğuşurken fotoğraf çekmek zor ama çektiğiniz fotoğraf da daha anlamlı, aksiyonun içinde oluyor. Bol bol ıslandım, baktım makineyi koruyamıyorum kafadaki buff'ı çıkardım makineye sardım. Güzel bir çözümmüş tavsiye ederim. Tam kurudum dediğimde yağmur başladı Bodrum'a sırılsıklam çıktım. Bel ağrım da buradan miras kaldı.


En sevdiğim fotoğraf bu oldu


Böylece yarış bitti ve jüri olarak son kez toplanıp, son katılım olan saat 18:00'i beklemeye koyulduk. Elemeleri yaptık ve her üç bölümden birer fotoğrafı ödüle değer bulduk. Ben jüri değerlendirmesi sonuçlanınca uçağa yetişmek için fırladığımdan akşamki ödül töreni ve kapanışı kaçırdım. Umarım ödül alan arkadaşlar için go pro ileriki fotoğraf faaliyetlerinde kullanabilecekleri güzel bir hediye olmuştur.

Tüm bu bir hafta boyunca bizleri konuk eden Bodrum Cup organizasyon ekibine özellikle ilk günden itibaren her problemde yanımıza koşan Özge Yüksel'e, değerli jüri üyelerine ve Instabodrumcup'a katılan tüm yarışmacılara teşekkürler.

Arada Gopro ile selfie çekmeyi de ihmal etmedim


Fotoğrafların daha fazlasına google+, facebook ve flickr üzerinden ulaşabilirsiniz. Yarışmanın sonuçları ise burada.Hiç yorum yok:

Yorum Gönder