Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

7 Ağustos 2014 Perşembe

Rock Off 2014

HIM
Bugün size bir ergenin hayallerinden bahsederek başlayacağım yazıma. Bu hikayedeki ergen ben oluyorum. Efendim ben daha 15-16 yaşlarımda iken Metallica dinleyen sivilceli bir çocuktum. Bizim zamanımızda sevdiğimiz grupların haberlerine çok rahat ulaşamazdık. İnternet yok, okuyabileceğimiz bir kaynak yok.

Biliyordum ki bu gruptan biri trafik kazasında vefat etmiş(Cliff Burton) biri de gruptaki elemanlar tarafından liderlik problemleri yüzünden atılmış. Bu eleman Metallica gibi bir grubu kurduktan sonra atılınca doğal olarak büyük bir düşüş yaşamış. Sonra kendine Megadeth adında bir grup kurmuş. O Megadeth’i kurduğunda bile kendi besteleri hala Metallica’nın yeni albümlerinde kullanılıyormuş.

Stratovarius
İşte bu kişinin adı Dave Mustaine. Her düşüşünde tekrar ayağa kalkmayı bilen bir kızıl kendisi. Bana da saçma ergenlik bunalımları yaşarken yol gösterdi hayatı ile. Müzik, hayatımda her zaman önemli olmuştur ancak Dave’in sözleri ve yaşadığı travmalar sonrası geriye dönüş gücü benim için Megadeth’i bambaşka bir yere koydu. Yıllar önce ekşi’de Dave için şöyle yazmışım;

“herkes için o mükemmelliyetçi, götü kalkık, megaloman bir insandır. kimseyi siklemez, kendi işini en iyi yapmaya çalışır. tek bir albüm kapağıyla kitleleri deli eder, davalar açılır olay olur. bir tınıyla insanları ağlatmayı da bilir, sinirlendirmeyi de. daha yakından tanıyanlar için dave mustaine başka bir şeydir. bir rock star deyip kenara itilmemelidir. kurt cobain'in yaptığı gibi uzun zaman önce intihar etmiş olsa belki şu an daha popüler bir yerdeydi. insanlar bu tür duruşlara saygı göstermez, hayatla mücadele etmek, pes etmemek en çok dave'e yakışır ama bu onu götü kalkık gösterir. evet mükemmeliyetçidir, yanında işini iyi yapmayan biri varsa fişini çeker. bu isterse dünyanın en önemli virtüözlerinden marty friedman olsun fark etmez. müziğiyle biraz içli dışlı olanlar derdini anlar olmayanlar da her yerde marty rules diye afiş açıp adamı deli eder. oysa ki o sadece en yakın arkadaşları tarafından terk edilmiş bir ruhtur. daha çocuk denebilecek yaşlarda metallica'daki duruşundan dolayı kıçına tekmeyi yemiştir. halen metallica'nın bir parçasıdır ama onları uzaktan seyretmek dışında elinden bir şey gelmez. müziği her anlamda onların üstünde olsa da popülaritesi hiçbir zaman metallica'yı yakalayamaz. yine de yılmaz, eski dostları psikolojik destek aldıklarında karşılarına çıkar ve derdini anlatır, onları yalnız bırakmaz. lars'a onlarsız olmanın kendisini nasıl etkilediğini gösterir. oysa ki hangisi eroin bağımlılığından kurtulma çabası sarf ederken onunla olmuştur. insan bu eski dostların yıllar sonra buluşmalarını seyrederken göz yaşlarına boğulur. bütün hayatı boyunca ayakları yere basarak durmayı bilmiştir. doktoru artık gitar çalmasını yasaklamış olsa bile geri dönebilecek bir azme sahiptir. herzaman sisteme muhalif kalmış, duruşundan taviz vermemiştir. rock tarihindeki yeri her zaman ayrı olacaktır. sevenlerin ona tanrı demelerinin de sebebi budur.”

09.01.2006 10:53
Murat İlkan

Turisas
Bu kadar laf niye ettim? Biraz olsun bu adama karşı olan sempatimi anlayın diye. Neyse efendim doğru düzgün fotoğraf çekmeye başladığımdan beri bir hayalim de Dave Mustaine’i bir konserinde fotoğraflayabilmekti. Konser fotoğrafçılığı ile pek bir ilgim olmadığı için çok da gerçekleşebilecek gibi bir hayal değildi aslına bakarsanız. Ancak her şey öyle bir düzende gitti ki 4/08/2014 pazartesi akşamı kendimi Dave’in önünde fotoğraf çekerken buldum. Şimdi oraya gelmeden filmi biraz geri saralım.

Rock Off’u düzenleyen ekip Freebird Agency ile bir kontak kurduk önce. Zaten ortak arkadaşlarımız olduğu için kendilerini ikna etmek çok da uzun sürmedi. Burada özellikle teşekkür etmem gereken kişi sevgili baldızım Sibil Arsenyan:) Freebird’ün başındaki Onur Sabuncu ve eşi Gülçin Irmak Sabuncu da bana her konuda yardımcı oldular. Böylece konser maceram da başlamış oldu.

Amon Amarth

HIM Fanları

İlk gün, ilk heyecan başladık işe. Eski dostum Sevan Özbülbül, Fırat Kekevi ile zaten iki, üç yıldır bu işte çalışıyor. Konser çekiminin acemisi olan bana oldukça yardım ettiler. Stratovarius’a kadar her şey güzel gidiyordu ancak sonrasında bastıran sel bizi hazırlıksız yakaladı. HIM sahnesi gecikti, grup zar zor çıktı 4-5 şarkı sonra da güvenlik gerekçeleri ile sahneden ayrıldı. Bu arada yağmurdan benim can yoldaşım 5D Mark II de tekeri dönmez, ayarları yapılmaz oldu. HIM’de ne çektiğimi ben bile bilmiyordum o yüzden. Neyse ki önceden ortalama bir ISO/f/shutter ayarı yapmışım da kısmen de olsa yırttım.

İkinci gün bu sefer hazırlıklı olalım diye yağmurluk ve bot giyinince tabi ki sıcak bir hava bizi bekledi. Gecenin beklenen grubu Amon Amarth’dı ve Kuzey baltıkları Küçükçiftlik Park’a getirmeyi başardılar.

Chris Broderick - Megadeth
Üçüncü gün artık yorgunluk iyice kendini gösterdi. Bir de Pazartesi iş günü olduğu için hiç dinlenme fırsatı da vermedi bize. Mekana 19:00’a doğru ancak gidebildim. Geldiğimde Mekanik sahneden inmekte idi, sonrasında Murder King bol Gezi ve Soma göndermeli performansı ile coşturdu, Fransız’dan metalci olmaz deyimini yerlere seren Gojira sahne aldı ve beklenen an, asıl amacım olan Megadeth için geri sayım başladı!!

Gojira’dan sonra ben arkada arkadaşları ararken meğerse Megadeth fotoğrafçılara bir problem çıkarmış ve sayıyı kısıtlamış. Ben kısa bir süre için çöktüm haberi alınca ve sahne önünden çekemeyeceğimi düşündüm, ancak Gülçin’in telefonu ile yeniden hayat buldum ve girişim kesinleşti.

Dave Mustaine - Megadeth
Böylece Dave ve arkadaşları çıkarken tam önlerinde bu unutulmaz ana şahitlik yapma fırsatı buldum. Eşim ve kardeşi de seyirciler arasından bu anı yaşamama tanıklık ettiler. Zaten beni konser alanında gören her arkadaş benden daha heyecanlı idi, sanırım ben gerçek olamayacağını düşündüğümden artık olayı akışına bırakmıştım.

Megadeth bana göre Türkiye’deki konserleri arasında en iyi setlist ve performans ile geceyi sonlandırdı. Sonrasında da Hard Rock Cafe’de akustik bir performans vermiş, ama onu görmek kısmet olmadı.Şimdi biraz da konser fotoğrafçılığı tekniğine gireyim. Tüm fotoğrafları 5D Mark II ve Canon L 70-200 f2.8 ile çektim. Lensini bana verdiği için Uğur Tufan Emeksiz’e ayrıca teşekkürler. Eğer tele bir objektif yanımda olmasaydı elimdeki 24-70 ile oldukça zorlanacaktım. Yani diyeceğim odur ki stat konseri çekecekseniz bir tele lens mutlaka bulundurun. Geniş açı lenslerle de önden ilginç kareler yakalanabilir ancak portre almanız gerekeceğinden ana lens tele olmak zorunda.

David Ellefson - Megadeth
Sabahları AV modunda f2.8-4 arası çekim yaptım ancak gece performanslarında ışığın sürekli değişmesinden dolayı otomatik modlarda çok zor çekiliyor. Önce nokta değerlendirmeli ölçümle denedim biraz idare etti, ancak baktım olmuyor manuel’e aldım. f 2.8 ISO 2500’de shutterı ışık patlamalarında hızlı karanlık anlarda yavaş yapıp 1/100-1/400 arası kullandım. 3 günde de bu ayarlar aşağı yukarı işe yaradı diyebilirim.

Fotoğrafları Facebook’a attıktan sonra Türk ve yabancı gruplardan da güzel geri dönüşler oldu. Bir daha bu işi yapar mıyım bilmiyorum ama sanırım ucundan da olsa becerdim. Bakalım bir başka hedefim olan Iron Maiden konserinde fotoğrafçı olma düşümü ilerleyen yıllarda gerçekleştirebilecek miyim?

Fotoğrafları Facebook sayfamdan izleyebilirsiniz. Üç ayrı albüm yaptım;

Megadeth fotoğafları 


Seyirci fotoğafları


Buraya kadar sabredip okuyan herkese teşekkürler. Yeni bir yazıda görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder