Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

14 Ağustos 2014 Perşembe

Chios Sakız Adası

Hazır Çeşme taraflarına gitmişken vizemiz de var madem Chios'u da görelim dedik. İlk işimiz Erturk'den bilet almak oldu. Ayrıca kızın vize süresi de yetmediği için ona da 2 günlük vize çıkarıldı. Neyse ki çocuklardan sadece işlem ücreti olan 20 €'u alıyorlar. Eğer yetişkinseniz kapıdan ayrıca 35€ ödeniyor vize için.Hızlı feribot ile Çeşme-Sakız arası 15 dk. Yani Kadıköy-Bakırköy Deniz Otobüsünden daha hızlı bir şekilde ülke değiştiriyorsunuz. Ayrıca arabalı vapur da var. Biz orada araba kiralamayı tercih ettik. Her üç dükkandan ikisi araç kiralıyor zaten. Ben günlük 50€'a Hyundai Getz buldum. Üç kişilik bir aile olduğumuz için motosiklet tercih etmedik. Ancak iyi ki de araba almışız çünkü sürekli dönemeçli dağ yolları ile karşılaşıyorsunuz. Motosiklet ile hem yorucu hem de güçlü bir motor değilse eziyet olacaktır o yollar.

Sakız'a gelirken aklınızda olsun pasaportunuzda Kuzey Kıbrıs kaşesi olmaması gerekiyor(Tüm Yunanistan için geçerli aslında). Yani "Bir T.C. vatandaşı niye pasaport ile Kıbrıs'a girer ki?" diyebilirsiniz ama pasaport kontrolünde, tam önümüzde bu yüzden geriye gönderilen oldu. Aman dikkat.
Sakız'ın merkezi İzmir Kordon gibi biraz. Ancak yapılar çok eski ve uzun süredir tadilat görmemiş. Yol boyunca restoran, bar, cafeler var. Biz sahile bakan bir pansiyon tuttuk merkezde. Ancak gece hayatı baya uzun sürüyormuş gürültüden baya uykusuz kaldım diyebilirim.

Merkezi hiç öyle Yunan adası tadı vermiyor. Mykanos, Santorini olmadığı gibi Alaçatı, Bozcaada da değil. Bakım görmemiş bir sayfiye yeri gibi daha çok. Asıl olay plajlar tabii. Adanın etrafında irili ufaklı pek çok plaj var. Güneyine indikçe yol üstünde sizi karşılayacak plajlardan özellikle ikisini çok beğendik. Bunlar Komi ve Mavra Volia plajları.

Komi kumsal,  sizi cafelerin bedava olan şezlongları ve şemsiyeleri karşılıyor. Tabii arada bir şey içer misiniz diye soruyorlar ama kesinlikle bizim buradaki gibi bir zorlama söz konusu değil. Ayrıca bedava Wi-Fi de olduğunu belirteyim. İçmek isterseniz de bira 3-5€ arası ve ne isterseniz yanında bir büyük de buzlu su geliyor.

Mavra Volia'da ise tesis yok ancak doğal güzelliği ile büyüleyici bir koy. Deniz oldukça temiz ve sahil siyah volkanik taşlardan oluşuyor. Burada iki ayrı koy var gelişi biraz uzun sürdüğü için çok kalabalık da değil.


Gulp?
Bunlar dışında da pek çok plaj var. Özellikle en çok bilinenler Karfas ve Agıa fotia, ancak şehre yakın oldukları için tercih edildiklerinden çok kalabalık ve su da bu yüzden biraz daha bulanık.

Sakız adasının asıl güzelliği ise köyleri. Sırf köylerini gezmek için ayrıca baharda gitmek lazım. Biz ancak 2-3 köyü gezdik. Daha fırsat bulamadığımız pek çok köyü ancak önünden geçerken görebildik. Köylerin çoğu ortaçağdaki mimarisini korumayı başarmış. 

Bu köylerden en ilginçlerinden biri Pirgi. Sgraffito denilen bir teknik ile köy evlerinin dışı beyaz üzeri çeşitli şekillerde boyanmış. Kendine özgü ve benzersiz bir mimari sunuyor. Bizim asıl beğendiğimiz köy ise Mesta. Dışarıdan bakınca çok anlamıyorsunuz ancak içine girince kendinizi ortaçağda bir şovalye ya da prenses(ortaçağda normal insan yaşamaz çünkü)  gibi hissedeceksiniz. Mesta'nın daracık sokakları, birbirine köprülerle bağlı taş evleri, labirentimsi yapısı ile tatilimizin en sürpriz gezisini yaptık.Ada'da daha bir çok tarihi kalıntı ve yerleşim bulmak mümkün. Ancak zamanımız o kadar olmadığından gezebildiğimiz kadar size anlatmaya çalıştım. Bir daha gidersek Anavatos'u es geçmeyeceğim. Terk edilmiş bu köy Osmanlı donanmasından kurtulmak için dağın tepesine kurulmuş. Özellikle fotoğrafçılar için cennet olduğu söyleniyor. 

Ada'nın en önemli ürünü sakız. Özellikle her restoranda size ikram edilen sakız likörü müthiş tatlı bir içecek. Ayrıca yolunuzun üstünde bir başka köy olan Armolia'dan seramik ürünler alabilirsiniz. Genelde satıcılar çat pat Türkçe biliyor. İngilizce de oldukça geçerli bir dil o yüzden fazla zorlanacağınızı zannetmiyorum. 

Mavi kapı gördük mü dayanamayız

Sakız gezisinden fotoğraflarıma Facebook ve google+ üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder