Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

20 Ağustos 2014 Çarşamba

ArToros 1.Uluslararası Alternatif Turizm Kültür-Sanat Çalıştayı ve Festivali

25 Ağustos – 1 Eylül 2014 tarihlerinde İBRADI /ANTALYA'da yapılacak olan ArToros Sanat Festivali'ne ben de fotoğrafçı olarak çağrıldım. İlk defa düzenlenecek olan ve Dünya çapında bir çok farklı disiplinden sanatçıyı bir araya getiren festivale benim de katılımcı olarak değer görülmem gerçekten büyük mutluluk. Gerçekleşmesini sağlayan tüm ArToros ekibine özellikle de Sn. Neslihan Yazıcılar'a teşekkürlerimi sunuyorum. 

28 Ağustos Perşembe günü Gölgeler ve Yansımalar adlı fotoğraf sunumum ile Festival'de yerimi alacağım. Aşağıda festivalin basın bültenini bulabilirsiniz. Eğer yolunuz o tarihlerde Antalya'ya düşüyorsa ArToros Festivali'ni kaçırmamanızı dilerim.


Aşağıda festivalin basın bültenini bulabilirsiniz. Eğer yolunuz o tarihlerde Antalya'ya düşüyorsa ArToros Festivali'ni kaçırmamanızı dilerim.

Festival'in Facebook sayfasından katılan sanatçılar ile ilgili ayrıntılı bilgiye ve festivalin programına ulaşabilirsiniz. 

BASIN BÜLTENİ

Kültürel ve Bölgesel Mirasları Sanatla Zirveye Taşıyorlar...

“ARTOROS”, Uluslararası Alternatif Turizm ve Sanatçı köyleri kültür ve sanat çalıştayı ile dünya sanatçıları buluşuyor..

Toros imgesinin yüce ve derin anlamına dünyanın dört bir yerinden gelen sanatçıları; sanatı ve turizmi yerleştiren Organizasyon komitesi başkanı Ressam Gülsen Cengiz Zengin; “Artoros” ile yerel-ulusal kültürel değerleri sanatla zirveye taşırken, "Yel vursun, erisin dağların karı" Karacaoğlan deyişiyle, Torosların rüzgarına, sevgiyi, kardeşliği ve barışın evrensel renklerini katacaklarını söyledi.

ART TOROS Uluslararası alternatif turizm kültür sanat çalıştay ve şenliklerini kapsayan FESTİVAL bünyesinde bulunan farklı dallarda üretim yapan, yirmi ülkenin katılımıyla 140 sanatçının yer aldığı festival, basının ve medyanın desteğiyle canlı yayın olarak da verilerek, sanat çalıştığı 25 Ağustos 2014 'te Toros'ların zirvesinde start alıyor.

Katılan ülkeler arasında yer alan, Amerika, Japonya, Almanya, İtalya, İngiltere, Azerbaycan, Gürcistan, Kosova, İran, Bulgaristan, Ürdün, Bangladeş, Bosna Hersek, Sırbistan, Arnavutluk, Hırvatistan, Slovenya, Karadağ'a Türkiye ev sahipliği yapıyor.


Sahip olduğumuz değerleri sanatçılar sanatlarıyla anlatacaklar, her şey üretmekle başlıyor ve sonunda sihre dönüşüyor diyen ORGANİZASYON’un genel koordinatörlüğünü üstlenen sanatçı Gülsen Cengiz ZENGİN ile birlikte komite de bulunan, Sanatçı Erol KINALI, Sanatçı Cenan UYANUSTA, Fotograf Sanatçısı, yazar Neslihan YAZICILAR, Ormana Active Tolga ÖZGÜVEN, Ürünlü Kültür Köyü Derneği'nden Şenol YAVUZ’un yer aldığı festival 25 Ağustos – 1 Eylül 2014 tarihlerinde gerçekleşecektir.

Bu festivalin gerçekleşmesinde aktif destek verenlere; T.C. KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞI, Antalya Valiliği, İbradı Kaymakamlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, İbradı Belediyesi, Expo 2016, Uluslararası Aktivist Sanatçılar Birliği, Ormana Active, Ürünlü Kültür Köyü Derneği, Ahmet Muhtar Kızıltan Kültür Merkezi'ne, Yaşar Glas Art'a ve yine desteklerini esirgemeyen Antalya Ticaret ve Sanayi Odası, Antalya Ticaret Borsası, Çekül Vakfı, BAKA, Narissa Sanat Organizasyon’a sağladığı katkılardan dolayı teşekkür ederiz.

İbradı Kaymakamı Zerrin Çay Beşikçi, Ormana Köyü Aydın Özgüven, Ürünlü köyü Şenol Yavuz’un Sanatseverlere verdiği değer ve alternatif turizme gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkürü borç biliriz.ARTOROS Kültür ve Sanat "yel vursun erisin dağların karı" (Karacaoğlan) teması ile;

• Resim, heykel, sıcak ve soğuk cam sanatı, mixed-media, fotoğraf, müzik, şiir –edebiyat, grafik, seramik, batik, keçe ve moda tasarım alanında yetkin sanatçılar yer alacaktır.

Sayın Tayfun Talipoğlu, doyumsuz şiirler ve şarkılarla yolların gezgini olarak bölgenin belgeselinde yer alacaktır. Karacaoğlan şiirlerine yer verilecektir.

*Belgesel video ve fotoğraf çekimleri ile kısa film, reklam tanıtım jenerikleri çekimlerinin yer alacağı sanat çalıştayı; sanatçıların sanatları kapsamında Türk ve dünya sanatçılarını birlikte üretmek amacında buluşturarak bölge ortamında, kültürel ve mitolojik değerleri önemseyerek bölgede sanat ve kültür turizminin gelişmesini sağlayacak adımlar projesidir.

*Sanatın barışa katkısını, çevre, doğa ve doğalın önemini vurgulamak, sanat gibi, ruhu geliştiren bir zenginliğin gelecek nesillere, turizmin yumuşak ve güneşle ısıtılmış eliyle aktarılmasını sağlamak projenin önemli bir ayrıcalığıdır.

Eynif ovasında yılkı vahşi atlar, İbradı tarihi evleri, Kargı hanı, Tolga hanı Ürünlü Köyü Altınbeşik Mağarası Milli Parkı ve Düğmeli evleri, Ormana Köyü Erymna Düğmeli evleri, yöre halkının hayatı, 2000 yıllık kestane ve sedir ağaçları, şakayık, kardelen ve nadide çiçekleri usta fotoğrafçılar tarafından fotoğraflandıktan sonra tüm diğer sanat dallarında üretimleriyle bir katalogda toplanıp sunulacaktır.

Sayın Ersin Alok hocamızın bu konuda ki birikimleri yadsınamaz, kendisiyle birlikte hem bölgenin coğrafik hem de tarihsel boyutunu fotoğraflarımıza bilinçli şekilde aktarırken Fotoğraf üzerine sohbet, eğitim içerikli çalışmalar ve slayt sunumu yapılacaktır.

Antalya'da yaşayan fotoğraf sanatçısı, Akın Acar Doğada Macro, Mehmet Aslan Güven, Erkan Kalenderli, Cengiz Karlıova, Akın Acar, Zehra Çöplü, İbrahim Göksungur, Masis Üşenmez, Sedat Antay ve Neslihan Yazıcılar fotoğraf sunumlarıyla yer alacaktır.

Yücel Dönmez'in Amerika'da ödül alan ve dünyanın birçok yerinde etkinliklerde yer alan work shop çalışmaları çocuklarla çağdaş sanat çalışması olarak festivalde yer alacaktır.

Azerbaycanda bulunan “Dünya Minyatür Kitaplar Müzesine kabul edilen, şair-yazar Ümit Yaşar Işıkhan’ın “Okunabilir dünyanın en küçük kitabı” izleyicilerle buluşturulacak ve katılımcı kuruluşlara simgesel olarak armağan edilecektir.

Ahmet Taşhomcu dünyanın birçok yerinde yaptığı torna seramik showlarıyla halkla buluşacaktır.

Enver Aysever, Cumhuriyet Gazetesinden Şebnem Eremsoy festival konuklarıdır.

A.B.D.den sıcak ve soğuk cam sanatçısı Therman Statom festival boyunca renklerin dansını sunacak. Balkanlar’dan gelen sanatçılarımızla birlikte ve BAY dergisinde festivalimize yer verilecektir.

Ve Floransa’dan bir sanat köyünden kardeş köy olma teklifinin sevinciyle Toroslara savrulmaya az kaldı.

Sanatçılar yöresel kıyafetler eşliğinde, bölgeye ait türkülerle Kına gecesi mizansen olarak canlandırılarak, Altınbeşik Gelini özel gelinlik tasarımıyla stilist Moda tasarımcısı Öğrt. Görev. Nebahat Çağıl tarafından defile gösterisi yapılacaktır.

EXPO 2016 Antalya, ARTOROS Kültür Sanat Festivali bünyesinde, ''Çocuk Gözüyle'' temalı workhshop çalışmalarını ARTOROS sanatçılarının katılımıyla gerçekleştirilecektir.

Projenin önemli bir ayrıntısı da, üretilen eserlerin dünyanın çeşitli noktalarındaki Sergi, Fuar ve benzeri etkinliklere katılımını sağlamak amacını öncelikli gözeten, evrensel kültürü kucaklayacak yetkinlikte sanat köylerini hayata geçirecek dönüşümü yaratmak, çocuk ve gençlerin sanat bilincini geliştirmek ve dünya sanatçıları ile buluşturmak, anlamlı tanıtımlarla bölgeyi kültür turizmi ile tanıştırmak, canlandırmak ve dünyaya duyurmak, cazibe merkezi yapmaktır.

Amacımız ülkemiz turizmini; sanatla, kültürle, dostlukla kendi ülkemizin yararına kullanmak için bir araya gelebilmektir.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder