Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

9 Haziran 2014 Pazartesi

Okuyucu Mektupları: Rıza Şahin'in X100s macerası

Bir süredir blog'da sizin hikayelerinize de yer vermek istiyordum. Nasıl olur diye düşünürken dün Rıza Şahin'in attığı mail ile yazı kafamda iyice şekillendi. Böylece bu bir seri olursa yazımızın ilk kahramanı da Rıza Şahin olacak.

Rıza Şahin, Mardin'de öğretmenlik yapıyor. Bir şekilde benim x100s yazımı görmüş ve bana konu ile ilgili danışmak istemiş. Mayıs ayında bana şöyle bir mail atmıştı.

"Fujifilm x serisi makinelere şu aralar takmış durumdayım. Bu arada size Mardin'den yazıyorum burada öğretmenim. Bugüne kadar hiç fotograf makinem olmadı. Ta ki abimin canon 60d makinesini kullanana kadar. Ardından bolca prof. makine araştırmalarına giriştim ve fujifilm x serisi makineleri görünce tamamdır dedim. X100s i almayı düşünüyorum ve alacağım makine tek makinem olacak uzunca bir süre. Sabit lensli olmasının artıları ve eksileri tabi ki var. Sizce x100s tek makine olarak ilk makine alacak birisi için düşünülebilir mi ya da pro1 ya da x-t1 emi yönelmeliyim. Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler."

Rıza'nın mailini görünce tabi yeni bir kullanıcıya x100s'i tavsiye etmekte tereddütlerim oldu. Kısaca ona X-E1 veya 2, X-T1 ya da X-Pro gibi bir body ile başlarsa daha rahat edeceğini söyledim.

Dün kendisinden yeni bir mail geldi. Kendisi dediklerime neyse ki uymamış ve x100s ile fotoğraf macerasına başlamış.

"Size daha önceden fujifilm x100s alıp almamak konusunda sorularım olmuştu hatırlıyorsanız. Bu arada Mardin'den yazıyorum tekrar hatırlamanız için. Tavsiyelerinize uymadım ve x100s aldım. :) Bir haftadır ürünü kullanıyorum ve bundan önce hiç bir fotoğraf geçmişim olmadı. Webten gerek yazılı gerek görsel olarak iso+enstantene+diyafram üçlüsünü bolca inceledim. Beyaz ayarına falan da baktım. Çekimlerimi hep manuel ayarlarda yapıyorum. Biraz zorlasa da beni hatta geçip giden bir kareyi kaçırsam da verdiği zevk ve öğreticiliği çok iyi. X100s e gelince açısı o kadar tatminkar ki! Sadece fotoğrafa odaklanıyor insan. Daha önceden DSLR lar aldım elime bir kaç kere zoomlayıp durmaktan fotoğraf çekmeye odaklanamıyor insan. Azla yetinmeyi öğretiyor insana. Bir kaç tane fotoğrafımı göndereceğim size. Hepsi jpeg makine çıktısı (çünkü fotoğraf işlemeyi bilmiyorum)."


X100s'i herkese tavsiye edilecek bir makine olarak görmesem de gördüğünüz gibi ne çekmek istediğini bilen bir insan için son derece yeterli ve tatminkar bir alet. Mardin'in dar sokakları için 35mm bir rangefinder oldukça yerinde bir tercih. Rıza'yı buradan tekrar kararı için kutluyorum ve sizi çekip bana gönderdiği kareler ile baş başa bırakıyorum.

 35mm portre çekiminde ortam ile birlikte alındığında güzel neticeler veriyor.


Serideki en sevdiğim fotoğraf. Perspektif çizgilerinin sonsuza kaçışı, kara çarşaflı kadının yüzünü görmesek bile vücut şeklinden dolayı verdiği yorgunluk hissi, arkada sanki ondan uzaklaşmaya çalışan gölge içindeki adam figürü kadrajı başarılı kılan öğeler. 


Renkli olan fotoğrafta renkli olanı daha başarılı bulmuş olsam da siyah beyaz olarak göze daha hoş geleceğini düşünüyorum. Figürün ışıklı alanda yakalanmış olması daha rahat seçilmesini sağlıyor. Siyah Beyaz olan fotoğraftaki çocuk figürü ise karanlık alana çok sıkıştırılmış oysa daha soldaki aydınlıkta konumlandırılsa seyri daha rahat bir kare olur.

Rıza'ya ilk denemelerindeki başarısından dolayı tebrikler. İlerleyen zamanda tekrar blog'da yer alması dileği ile.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder