Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

30 Haziran 2014 Pazartesi

12. Onur Yürüyüşü

Geçen hafta katıldığım Trans Onur Yürüyüşü'nden sonra bu hafta da asıl yürüyüşe katıldım. Hem geçen haftakine göre hem de geçtiğimiz yıllarda yapılanlara göre çok daha kalabalık bir yürüyüş oldu.

"Nerdesin Aşkım, Burdayım Aşkım", "Faşizme karşı bacak omuza", "Freddy Mercury'nin Askerleriyiz" gibi sloganlarla topluluk Fransız Kültür'ün önünden Tünel'e kadar yürüdü. Başlangıçta polisle ufak bir tartışma yaşandı ise de genel olarak problemsiz bir yürüyüş oldu. Hatta Taksim'e çıkınca Gezi Parkı'nın açık olduğunu görüp hayret ettim.Peki nedir bu Onur Yürüyüşü?

"Onur Yürüyüşü, her yıl Haziran ayının sonlarında dünya genelinde kutlanan ve Stonewall ayaklanmasının yıl dönümünde gerçekleştirilen bir dizi etkinlikler ve törenler bütünüdür. LGBT topluluğunda onur yürüyüşü veya gey onur yürüyüşü gibi isimlerle de bilinir. Bir dizi etkinliklerin ve geçiş törenlerinin gerçekleştirildiği etkinlikler Stonewall ayaklanmaları anısına gerçekleştirilmektedir.

1969 yılında Stonewall Inn adlı barda baskı, şiddet ve ayrımcılığa dayanamayan eşcinseller ayaklanmış, kendileri üzerinde baskı kuran polisi bara hapsetmiş ve 4 gün boyunca sokaklarda çatışılmış, eylemler yapılmıştır. LGBT mücadelenin dönüm noktalarından biri olan gün dünyanın her yerinde onur haftası, gey onur, LGBT onur ve onur yürüyüşü gibi adlarla kutlanır. Burada kastedilen onur, kişinin kendi oluşunun onurudur, kendi varoluşundan utanmayışının yansımasıdır.
Türkiye'de Onur Haftası 1993'te ilk defa "Cinsel Özgürlük Haftası" adı ile kutlanmak istenmiş, ancak dönemin İstanbul valiliğinin izin vermemesi ve yurtdışı konuklarını sınırdışı etmesi sonucu etkinlikler o yıl gerçekleştirilememiştir. Yurtdışından gelen konukların sınırdışı edilmesi ve gelişen olaylar sonucunda LGBT hakları için Lambdaistanbul ve Kaos GL'nin temelleri atılmıştır.

1993 yılından bu yana; 2005 yılından beri ise Türkiye'de Onur Yürüşleri düzenli bir şekilde yapılmaya başlanmıştır. Onur Haftası'nın pazara denk gelen son günü saat 15.00 da gerçekleştirilir. Genelde Taksim Meydanı'ndan, Galatasaray'a doğru bir dizi etkinliklerle yürünür. 2007 de 25 metre uzunluğunda bir Gökkuşağı bayrağı açılmış, gerçekleştirilen yürüyüş kortejine çeşitli sahne kıyafetleri, elbiseler ve gelinlikler giyerek müzikler eşliğinde yürüyen yaklaşık 1500 kişi katılmıştır. 2012 yılında en fazla katılımı alan yürüyüşe 20.000 kişi katılmıştır. Türkiye'de Onur Yürüyüşleri Ankara, Antalya, Bursa ve 2013 yılında ilk kez İzmir olmak üzere farklı şehirlerde farklı adlarla kutlanmaktadır." Kaynak: WIKI

Kızım Emre'nin sırtında Gökkuşağı Bayrağını sallarken
Ailecek gökkuşağı bayrağının altındayız


Oldukça eğlenceli bir yürüyüş olduğunu söylemeliyim. Eşim ve 4 yaşında olan kızım ile katıldık yürüyüşe. Bir lezbiyen kızımızı sevip, eşime destek verdiği için teşekkür edince duygusal anlar da yaşadık. Ancak yaşadıkları zorluklara rağmen eğlenmesini biliyorlar. Keşke hepimiz onlar kadar eğlenmeyi becerebilsek.

12. Onur Yürüyüşü sırasında çektiğim fotoğraflara Flickr, Facebook ve Google+ üzerinden ulaşabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder