Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

14 Nisan 2014 Pazartesi

Edirnekapı Surları, Kuş Mezatı ve Karaköy

Pazar günü sadık fuji x100s'imi alıp vurdum kendimi yollara. Metrobüs ile Edirnekapı'da indim ve surları takip edip Tekfur Sarayı'nın hemen yanında bulunan kuş mezatına uğradım. Ortam benim gibi konuya uzak olanlar için çok ilginç. Özellikle güvercinlerin alınıp satıldığı bir pazar burası. Ziyaretçilerin ve satıcıların tamamına yakını erkek. İçeride her çeşit güvercin blmak mümkün. Taklacıların şovlarını seyretmek ayrı güzel. Ancak çok kalabalık özellikle pazar günü böyleymiş. Cumartesi günü bir daha şansımı deneyeceğim. İçeriye girişin 2TL olduğunu da belirteyim.

Tekfur SarayıBöyle bir kalabalıkta fotoğraf çekmek gerçekten çok zor. Neyse ki aynasız bir makine ile çok dikkat çekmiyorsunuz ve 35mm'lik lensle insanların dibinden fotoğraflayabiliyorsunuz. Birkaç kişi ne için çektiğimi sordu hobi dedim, “Aman gazeteci değilsin dimi, gazeteyse çekme” dedi. Sanırım gazeteciler pek sevilmiyor ortamda.Mezat'ta bir 20-25dk geçirdikten sonra surlara doğru çıktım. Sur merdivenlerinden yukarı vurdum kendimi, yukarıdan İstanbul bir başka güzel oluyor. Biraz da kuşbakışı aşağıyı çekeyim dedim ama yükseklik başımı döndürünce çabuk bıraktım.Bu arada hayatımda ilk defa geldiğim bu mekanda turist ilgisi oldukça yoğun. Özellikle Dünya mirasları listesinde olan Tekfur Sarayı bölgedeki en önemli tarihi yapı. Restorasyon vardı içeri ziyarete açık mı değil mi anlayamadım.
Fujix100s Panorama

Surları bitirince otobüsle Karaköy'e geçtim. Aklımda buradaki grafittileri çekmek vardı. Hafta sonu dükkanlar kapalı olduğundan kapılardaki grafittileri görmek mümkün. Ayrıca güneşin gölge oyunlarını görünce de hemen fotoğrafladım. Güzel silüetler yakaladım. Şimdi sizleri fotoğraflarla baş başa bırakayım. Hepsi Fuji x100s ile çekilmiştir. Fuji'nin kendi renk presetlerinin yanında ufak kontrast müdahaleleri dışında bir şey yapmadım. İyi seyirler :)
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder