Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

21 Nisan 2014 Pazartesi

Cumartesi Anneleri

Bu hafta sonu Galatasaray Lisesi'nin yanındaki meydanda toplanan Cumartesi Annelerini fotoğrafladım. Sizleri biraz konuyla ilgili bilgilendirmeye çalışayım.
"Cumartesi Anneleri, 27 Mayıs 1995'ten bu yana her Cumartesi günü Galatasaray Meydanında oturma eylemleri düzenleyerek, gözaltında kaybolan yakınlarını ve faili meçhul siyasi cinayetlere kurban giden yakınlarının faillerini arayanlardan oluşan bir topluluktur.

Arjantin'de cunta yönetiminin zorla yok ettiği çocuklarını bulmak için Plaza Del Mayo meydanında toplanan annelerden esinlenen gruba katılanların sayısı zaman geçtikçe binleri bulmuştur. 13 Mart 1999'da polisin sert müdahaleleri nedeniyle oturma eylemlerine ara veren grup, 31 Ocak 2009'da yeniden biraraya gelmeye başladı.

Ocak 2014 itibariyla 458. buluşmalarını gerçekleştiren ailelerin başlıca talepleri kayıpların devlet arşivlerinde kayıtlı akıbetlerinin açıklanması, faillerin yargılanması, Türk Ceza Kanunu'nda zorla kaybetme suçunun insanlığa karşı suç kapsamında zaman aşımına uğramayacak şekilde düzenlenmesi ve Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Gözaltında Kayıplar Sözleşmesi'ni imzalamasıdır.

Uluslararası Hrant Dink Ödülü, 2013'te Cumartesi Anneleri'ne verildi." Kaynak: Wikipedi


http://www.cumartesianneleri.org/

anne bul beni Ahmet Kaya'nın gözlerinde.
anne bul beni.
Bandista

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder