Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

24 Şubat 2014 Pazartesi

Photoshop CC'de Fotoğraf Boyutlandırma

Yarışmaya fotoğraf gönderirken en zorlanılan olaylardan biri anladığım kadarı ile yarışma kurallarında istenen fotoğraf ölçüsünün nasıl ayarlanacağının bilinmemesi. Bu ara bir yarışma için ANAFOD derneğinde bir organizasyon yaptım ve gördüm ki bu işi pek bilen yok.

Oysa ki çok basit bir Photoshop hamlesi ile iki saniyede kotarılacak bir iş. Şimdi gelin size fotoğraflarla olayı anlatmaya çalışayım.

Öncelikle tek bir fotoğraf nasıl boyutlandırılır onu görelim.

1. Görüntü>Görüntü Boyutu(Image>Image Size)'na giriyoruz.2. Buradan bizden istenen en yüksek boyutu fotoğrafın yatay dikey olmasına göre giriyoruz. Örneğin 2000px isteniyorsa yatay bir görüntüde genişliği(width), dikey görüntüde ise yüksekliği(height) değiştiriyoruz, bu durumda otomatik olarak ona uygun diğer boyutu program bize veriyor.


3. Geriye kalan DPI(çözünürlük) genelde digital yarışmalarda bunun 300 olması istenir. Buraya da 300 rakamını giriyoruz.4. Değerleri verdikten sonra ok'e basıyoruz ve bombastik bir milisaniye içinde fotoğraf istediğimiz boyutlara ulaşıyor. Geriye bize kaydetmek kalıyor.Peki birden çok fotoğrafın boyutlanması gerektiğinde ne yapacağız? Masis Üşenmez fotoğrafi burada da sizi yalnız bırakmıyor. Batch Resize dediğimiz bu uygulamayı da aşağıdaki adımları takip ederek kolaylıkla yapabilirsiniz.

1. Dosya>Komut Dosyaları>Görüntü işlemci(File > Scripts > Image Processor)'yi seçiyoruz.2. Gelen kutuda öncelikle bizden fotoğrafların bulunduğu klasörü seçmemizi istiyor. O yüzden photoshop'u açmadan önce fotoğrafları tek bir klasöre atarsak işlerimiz kolaylaşır. Klasörü seçip aynı konuma kaydet diyoruz.3. Elimizde hem yatay hem dikey fotoğraflar var ise bizden istenen boyutu iki tarafa da giriyor ve çalıştır'
a basıyoruz. Ve istediğimiz tüm fotoğraflar jpeg diye yeni bir klasör içinde bizi bekliyor.


Elimde Photoshop CC olduğu için onun üzerinden anlattım ama diğer sürümlerde de aynı şekilde yapabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder