Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

20 Ocak 2014 Pazartesi

Hrant İçin.. VII. Yıl

Hrant Dink’in ölümünün 7. yıldönümünde Taksim’de toplanan binlerce kişi, Agos gazetesine doğru yürüdü. Grubun yürüyüşü sırasında, Türkçe ve Ermenice müzikler çalındı. Taksim'den yürüyen grubun, Agos gazetesi önünde bekleyenlerle biraraya gelmesinin ardından saygı duruşunda bulunuldu. Saygı duruşu sırasında Dink'in bir konuşması dinletildi.
Burada konuşan Dink'in arkadaşı ve Ahmet Kaya'nın eşi Gülten Kaya, "nerdeyse 100 yıl boyunca hayatlarında asılı duran bir tartışmayı bitirecek olan kişinin" bu dünyadan gidişinin üzerinden 7 yıl geçtiğini söyledi. "Kollarını, halkların birlikte yan yana, birbirlerine dokunarak yaşama kültürü oluşturması için sıvayan Dink'in çabası ve mücadelesiyle oluşturabilecek ortak yaşam protokolümüze sıkıldı kurşunlar" diyen Kaya, bu cinayetle içlerindeki kuşların göç ettiğini, yapraklarının döküldüğünü, ocak ayında ocaklarının karatıldığını dile getirdi. Kaya, "Kardeşimiz Hrant: Bizler, burada olan, kardeşlerin ve arkadaşların tam 7 yıl önce senin ayakkabılarını giydik ve öyle basıyoruz yere" ifadelerini kullandı.


Konuşmayı buradan dinleyebilirsiniz;


En son 5. Yıl anma yürüyüşünde bulunmuştum o zaman yazdığım yazıyı burada bulabilirsiniz.

Öldürülmesinin 7. yılında ne değişti? Hala adalet arayışımız devam ediyor. Artık Dink ailesi bile davalardaki tutum nedeni ile katılmayı bıraktı. Ancak yaşananlar unutulmadı, unutulmayacak, 5. yıldan daha da kalabalık bir kitle ile dün yürüdük. Seneye gene yürüyeceğiz.

Yürüyüşte çektiğim fotoğraflara google+ 'dan bakabilirsiniz.

Güncelleme: Yürüyüşte çekmiş olduğum fotoğraflar Hrant Dink Vakfı tarafından ileride kullanılmak üzere arşivlerine alınmıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder