Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

7 Ekim 2013 Pazartesi

Bursa Fotofest 2013


Yıllardır gitmek istediğim Bursa fotofest’e sonunda bu yıl katılabildim. Umarım gelecek yıllarda da sergilenen fotoğrafçılar arasında olurum:)

İstanbul’dan Serhat ve Anıl Tamer Yılmaz ile 7:30 gibi çıktık yola ve 10:00’da fotofest’in düzenlendiği Merinos MKKM’e vardık. İnternet sitesi üzerinden portfolyo değerlendirmesi için başvurmuştuk. Ancak daha iki saat vardı. Biz de o boşluğu sergileri gezerek değerlendirdik. Sergi salonu gerçekten dolu dolu hazırlanmış. Bir kerede hazmedilecek gibi değil. Özellikle Bruno Barbey ve Thomas Hoepker’ın fotoğraflarını basılı olarak o boylarda görmek güzel bir duyguydu. Ama daha birçok usta ismin fotoğrafları var. Yerli ve yabancı hem genç hem de duayen fotoğrafçılara yer verilmiş.
Sergi salonunda ayrıca Samsung ve Panasonic aynasızlar için stand açmış. Bir de kitap satış bölümü var ki gözüm döndü, iskender yemek için sakladığım parayı da buraya gömmek durumunda kaldım. Susie Linfield, Acımasız Aydınlık Fotoğraf Ve Politik Şiddet kitabını imzalıyordu, tabi bu fırsatı değerlendirmezsem olmazdı.

İsimlerini ancak takip edebildiğimiz kişilerin getirdiğimiz fotoğrafları değerlendirmeleri ise ayrı bir zevk. Portfolyo değerlendirmelerinde hem genç olmasından hem de İngiliz olmasından ötürü dil sorunu çekmeyelim, bize de yakın olsun diyerek Abbie Trayler-Smith’i seçmiştik. Kendisi Guera’nın Kadınları ve Tayland’ın kirli gerçeği adlı sergileri ile fotofest’e katılmış. Ayrıca portfolyo değerlendirmeleri ve workshoplarda da var.


Genelde renkli çeken biri olarak bizim siyah beyaz fotoğraflarımıza şaşırdı ve “hayat rengarenk, niye bunu kullanmıyorsunuz ki?” dedi. Guera’nın kadınları sergisindeki renkli portreleri gerçekten göz kamaştırıcı. Onun yorumlarını almak mutlaka bizlere de bir şeyler katmıştır. Genel olarak işlerimizi beğendi diyebilirim.

Bursa fotofest özellikle sergileme kısmı ile yakınlarda iseniz mutlaka görülmesi gereken bir etkinlik. Ancak yaptıkları ulusal ve uluslararası yarışmalarda biraz daha dikkatli olmaları gerek. Özellikle birinciliği fotoğrafta kazları clone’layan bir fotoğrafa vermeleri ile bu sene bir skandala imza attılar.


Festival programını şuradan indirebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder