Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

20 Ağustos 2013 Salı

Samsung World Photography Day Etkinliği

Geçen hafta mailime gelen davet ile Samsung’un hem nx fotoğraf makinelerini tanıttığı, hem de fotoğraf duayenleri ile kullanıcıları buluşturduğu etkinliğin haberini aldım. Bir tekne ile boğazı gezerken usta isimlerle de muhabbet etme fırsatı bulacağımızı duyunca tabii ki daveti geri çevirmedim.


Öncelikle Samsung etkinliğe gerçekten konuyla ilgili kişileri çağırmış. Fotoğrafla hem amatör hem de profesyonel olarak ilgilenen fotoğraf paylaşım sitelerinden de tanıdığım pek çok isim vardı.

Üyesi olduğum Anafod’un da başkanı Baytekin Kara’yı da görünce hemen yanına yerleştim ve yeni makineleri incelemeye koyulduk.

Etkinlikte Samsung’un iddialı olduğu aynasızlar revaçtaydı. NX1000-2000, NX300 gibi son zamanlarda çok ses getiren aletleri inceleme fırsatı bulduk. Ama makine sayısı kadar lens çeşidi yoktu. Genelde 18-55 kit lensler takılmıştı. Bir tane 45mm 3d 1.8 lens vardı dikkatimi çeken. Ama 3d fonksiyonunu da ancak bilgisayarda görebildiğimizden pek fazla inceleyemedim.Samsung fotoğraf makinelerinin bende bıraktığı intiba genç ve sosyal medya’da aktif kullanıcıyı hedef almaya yönelik oldukları. Özellikle çoğu modelde bulunan Wi-Fi ve kolay paylaşım seçenekleri bu düşüncemi destekliyor. Ancak ne yazık ki aynasız modellerde hakim olan Retro mizaç şimdilik Samsung için pek göz önünde değil. NX300 modelinin deri dokunuşu güzel ancak SONY RX, FUJI X ya da OLYMPUS’un OMD’leri kadar ciddi görünmüyor bana.

Fotoğrafın geleceğini hantal DSLR’lardan çok rahat, kullanışlı aynasızlarda gören benim gibiler için Samsung iyi bir alternatif ancak teknoloji olarak ilkleri yapsa da ciddi fotoğrafçılar için diğer markaların biraz gerisinde şu anda.


Ancak Samsung Türkiye’nin NXCLUB gibi grupları ile Türk fotoğrafına destek vermesi, dünkü gibi aktiviteler ile bizleri ciddiye alması büyük bir artı puan. Nikon’un Türkiye’de fotoğraf fuarlarına bile katılmadığı düşünülürse herhangi bir problemde Samsung gibi makinenin arkasında size destek verecek bir gücün olduğunu bilmek de önemli.


Sonuçta güzel bir etkinlik oldu. Ali Öz’ün Fuji x100’ü ile oynadım, etrafta gezen Leica M9’lu ustalara kıskanç bakışlar attım. İki saat boğazı motor ile dolaştık ve döndük. Umarım diğer markalar da Türkiye fotoğrafçılarını Samsung kadar ciddiye almaya başlar ve daha büyük etkinliklerde beraber oluruz.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder