Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

5 Haziran 2013 Çarşamba

Fotoğraflar ile Gezi Parkı


Ülkede 8 gündür çok ilginç şeyler oluyor. Bir avuç gencin ağaçları korumak için başlattıkları eylem üstlerine tam üç kez saldırılması sonucu büyük bir direnişe döndü. Şimdiye kadar sesini çıkarmayanlar da meydanlara indi. İnsanlar yaralandı, insanlar öldü. Eylemin göbeğindeki Gezi Parkı ise polisin çekilmesi sonucu bazıları için halka bazıları için gösterici/çapulcu/militan gruplar v.s.e kaldı.
Hacktivistler de Gezi'de
Gelinen noktada Taksim Dayanışması 4 maddelik bir istek listesi sundu;

“Direnişimizin acil talepleri şunlardır;

1- Gezi Parkı, park olarak kalacaktır. Ne Taksim'de Topçu Kışlası'na, ne de tüm doğa ve yaşam alanlarımızın talanına izin vermeyeceğiz.

2- Gezi Parkı'ndaki direnişten başlayarak halkın demokratik hak kullanımını engelleyen, şiddetle bastırma emrini veren, bu emri uygulatan, yüzlerce insanın yaralanmasına neden olan sorumlular, başta İstanbul Valisi, Emniyet Genel Müdürü olmak üzere derhal istifa etmelidir. Gaz bombası kullanılması yasaklanmalıdır.

3- Ülkenin dört bir yanında direnişe katıldığı için gözaltına alınan arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalı, haklarında hiçbir soruşturma açılmamalıdır.

4- Taksim başta olmak üzere Türkiye'deki tüm meydanlarında, kamusal alanlarda toplantı, eylem yasaklarına son verilmelidir.”

Bugün de Bülent Arınç ile bu istekler görüşülecek ve umarım bir noktada anlaşmaya varılacak.
Gezi Parkı engelsiz
İlaç yardımları 

AKM'de Deniz Gezmiş'i görmek


Ben de ilk günlerdeki o büyük saldırılarda Taksim’de gazların ortasına düştüm tabii. Direniş için herkes seferber oldu ve sonuçta Taksim gerçek sahibine açıldı. Şiddet kendi kendini yok etti bu sefer.

Bu noktaya nasıl gelindiği çokça yazıldı çizildi, ben artık o topa girmek istemiyorum. Şu anki durumu ise fotoğraflamaya çalıştım. Bir yanda gerek İstanbul’un gerek ise ülkenin çeşitli şehirlerinde çatışma devam etse de Gezi Parkında komün bir hayat hakim. Her kesim elinden geldiği kadar malzeme, yiyecek yardımı yapıyor. Gençler yerleri temizliyor, çöpleri topluyor, gelenlere her tür ikramı sağlıyor. Kim ne yapabiliyorsa yapmaya çalışıyor. Onca kalabalığa rağmen tek bir problem yok. Farklı görüşte gruplar olmasına rağmen kimse kimseyi ayrı görmüyor.

Zaman güzel geçsin diye çeşitli müzik, tiyatro grupları parka gelip destek veriyor. Parkın ortasında 24 saat halay da eksik olmuyor tabi. Reviri, yemekhanesi, kitaplığı, yardım duvarı ile Gezi artık parklıktan çıkmış, bir köy havasına bürünmüş.

 Gaz bombasından nasıl kurtulunur hareketi öğretiliyor

Çaylar direnişten

Şimdi sizleri fotoğraflarla baş başa bırakırken direnişin devam etmesi durumunda farklı bir fotoğraf projesi ile karşınıza çıkabileceğimin haberini vermek isterim. Olursa eğer konuyu buradan duyururum.

Müslüman arkadaşların Miraç Kandilini, hepimizin de dünya çevre gününü kutluyorum. Sevgiler…

Fotoğrafların tamamına Google + ve Facebook üzerinden ulaşabilirsiniz. Herhangi bir şekilde kullanmak isteyen benimle iletişime geçebilir.

Hrant Dink ruhu Geziye hakim

Her Çapulcu park için elinden gelen gayreti gösteriyor

Çatışmalarda zarar gören otobüsler barikat olarak görevlerine devam ediyorlar


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder