Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

17 Mayıs 2013 Cuma

Fotoğrafçılara Yardımcı 10 Android Uygulaması

Android, google'ın geliştirdiği en güzel şeylerden biri. IOS-android kavgası devam ede dursun bu rekabetten en çok yarar sağlayanlar da kullanıcılar oluyor. Ben başlangıçtan beri IOS'un kısıtlamalarından dolayı android'e daha sıcak bakan biriyim. Ama isteyen istediğini kullansın tabi, iki sistemin de kendine göre artıları eksileri var.

Konumuza gelecek olursak. Bugün sizlere fotoğrafçılar için yardımcı uygulamaları tanıtmak istiyorum. Yalnız bu tanıtacaklarım direkt android telefondan ya da tabletten fotoğraf çekip üzerinde işlem yapmanızı sağlayacak programlar değil. Hali hazırda zaten fotoğraf çekiyor olup, teknolojinin nimetlerinden yararlanmak isteyenler için yardımcı olabilecek uygulamalar.

1. Sun Surveyor (Bedava)

Sun Surveyor ("Güneş Gözlemleyici"), 3B Pusula, Harita Görünümü, Camera Görünümü (Artırılmış Gerçeklik) ve Detaylarıyla (Gökgünlüğü) Güneş ve Ay konumlarını tahmin eden bir uygulama. “Her güneş doğuşu ve batışını planlayın!” mottosu ile hareket eden program özellikle gün batımı, gün doğumu çekenler için bulunmaz nimet. Güneşin nereden batacağını ya da doğacağını bilmiyorsanız programı açmanız yeterli. Çekeceğiniz yerdeki konumunuzu buna göre ayarlayabilirsiniz.


2. Photo Tools (Bedava) 

Photo tools İsviçre çakısı gibi bir program. Fotoğrafçı için ne ararsan var. En çok gün doğumu&batımı ve mavi saatler için kullansam da çok daha fazlasını sunuyor.

Aşağıda önemli özelliklerinin bir kısmını yazdım ama sırf bu kadar da değil. Bedava olmasına rağmen beğenirseniz bir de geliştiriciye yardım etmek için ücretli sürümü var.

- DOF & Hyperfocal Distance Calculator

- Field Of View Calculator

- Exposure Reciprocation Calculator

- Flash Exposure Calculator

- Multiple Exposure Compensation

- Minimal Shutterspeed Calculator

- Bellows Extension Calculator

- Time Lapse Calculator

- Timer

- Stopwatch

- Light Meter (using Camera & EXIF)

- Sunny 16 (EV) Calculator

- Blue & Golden Hour Calculator

- Moon Phase & Exposure Calculator

- Location Info

- Weather Forecast

- Graycard

- Color Wheel

- Color Temperature Chart…3. beeCam Light Meter (Bedava) 

beeCam birçok ışık ölçme uygulaması içinde benim en beğendiğim oldu. Özellikle filmli fotoğraf makineleri ile fotoğraf çekmekten hoşlananlar için çok kullanışlı bir uygulama. Verdiğiniz Iso değerine göre ortam ışığını ölçerek kullanabileceğiniz f ve shutter değerlerini gösteriyor.


4. DSLR Controller (7,49 $) 

Teknolojinin önemli nimetlerinden biri de bu güzel uygulama. Canon EOS’ları telefonunuzdan usb bağlantısı ile kullanabilmenizi sağlıyor. Hatta 6D’deki wifi teknolojisi sayesinde kablosuz bağlantıyı bile başarıyor.

5. Stuck on Earth (Bedava) 

Uzun zamandır IOScu fotoğrafçılar için vazgeçilmez olan SoE sonunda androidcilere de merhaba dedi. Ünlü fotoğrafçı Trey Ratcliff’in geliştirdiği program haritalar üzerinde seçeceğiniz bölgelerde daha önce çekilmiş fotoğrafları size sunuyor. Böylece oraları gezmeden önce nelerle karşılaşabileceğinizi görüyorsunuz.


6. Posing App (2,86 $) 

Posing App çizimler eşliğinde size modellerle çalışırken nasıl fotoğraflar çekebileceğinizi gösteriyor. Özellikle eş dost çekerken ya da amatör modellerle çalışırken poz verdirmek bazen baş ağrısıdır. Bu minik uygulama sayesinde kendilerine çizimleri gösterip rahatlıkla çalışabilirsiniz.


7. GPS Essentials (Bedava) 

Çektiğiniz fotoğrafların yerlerini tekrar bulmak istiyorsanız bu uygulama imdadınıza koşuyor. İmleme gibi özellikleri ile GPS sorunlarınızın üstesinden gelecektir.


8. Easy Release - Model Releases (9,99$) 

Günümüzde fotoğraf çekmenin problemlerinden biri de çektiğiniz kişilerden izin alıp almadığınız sorunu. Eğer her fotoğrafa izin almaya kalkarsak elimizde bir çanta dolusu evrakla gezmemiz gerekir. Bu konuda pratik bir uygulama olarak karşımıza Easy Release çıkıyor. Hazır model izin formlarını doldurarak dijital olarak imzalatıp izni kapabilirsiniz.

9. DOF Calculator (Bedava) 

DOF fotoğraf amatörlerinden çok daha profesyonellerin bildiği bir konu. Çeşitli matematik formüllerle hesaplanan DOF değerleri başlangıçta göze korkutucu gelse de alışınca size daha net fotoğraflar olarak geri dönüyor. İşte DOF Calculator da sizi bu formüllerden kurtarıp obje ile olan uzaklığınızdan yola çıkarak size yardımcı oluyor.

10. El Feneri - Tiny Flashlight Ⓡ(Bedava) 

Fotoğrafçılıkta bir deyim vardır “Her zaman bir flaş eksiktir”. Yani bir ortamda ne kadar çok ışığa ihtiyaç duyarsanız duyun yine de bir tane daha olsaydı keşke diye düşünürsünüz. Normalde anlık ışık ihtiyaçları için düşünülmüş el feneri uygulamaları fotoğrafçılar için de zaman zaman kurtarıcı olarak yardımcı oluyor. Özellikle ışıkla boyama gibi deneysel fotoğrafları seviyorsanız bu uygulamayı indirmeyi unutmayın.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder