Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

4 Mart 2013 Pazartesi

Fotoğraf Akademisi 2013 Başladı

İstanbul Şehir Üniversitesi Fotoğraf Kulübü 'nün düzenlediği Fotoğraf Akademisi 2013 2 Mart itibari ile başladı. 6 Hafta sürecek program Türkiye'de fotoğraf konusunda önemli isimleri bir araya getirmesi ile dikkat çekiyor.

Ben de etkinliğe elimden geldiğince iştirak edeceğim. Zaten kulübün sözcüsü açılış konuşmasında devamsızlıktan bırakacaklarını ve sertifikadan mahrum kalacağımızı söyleyerek bir anda beni üniversite yıllarıma ışınladı.

Programa fotoğrafçı arkadaşım Anıl Tamer Yılmaz ile katıldım. En azından tanıdık biri olursa gelmek için de kendimizi daha iyi motive ederiz diye düşündük. Gelenler arasında da tanıdık simalar yok değil. Cumartesi gününün 4-5 saatini bu programa ayırmayı göze almış insanların heyecanı yüzlerinden okunuyordu. Umarım gelen herkes için yararlı bir etkinlik olur. 

İlk hafta bir takım aksaklıklarla başladı. Üniversitenin otoparkı ziyaretçilere kapalıydı(ben bilmeden dalınca küçük çaplı bir güvenlik krizine yol açtım) gelenler araçlarını ana yola çekmek zorunda kaldı, İlk konuşmacı Prof. Mehmet Bayhan kürsüye çıkınca ortada bilgisayar olmadığı bilgisayar geldiğinde ise kablo bulunulamadığı fark edilince projeksiyona görüntü gidene kadar 40-45 dakika gecikme yaşandı. Normalde Doğu Kampüsü kapalı olduğundan 12'den 18'e kadar sürecek konuşmalar boyunca yiyecek sıkıntısı da çektik. Neyse ki bir kısım gönüllü bir şeyler yapmıştı da az da olsa midemizi bastırabildik. Gönüllü bir şekilde yürütülen bu çalışmada umarım bu tarz ufak aksaklıklardan ders çıkarır ve ilerleyen haftalarda üniversitenin de katkısıyla sorunlar çözülür. 

Prof. Mehmet Bayhan eğlenceli bir sunum hazırlamıştı, fotoğraf tarihinden önemli isimlerin fotoğraflarını gösterdiği ilk saatten sonra sosyal medyada tık rekoru kıran "komikli" fotolarla bir nebze ortamdaki gerilimi de almaya çalıştı. Özellikle konuşmasından en beğendiğim kısım "Fotoğrafçılık nedir?" oldu. Hocamız "Fotoğrafçılık sadece bir teknolojidir. Sanat değildir. Fotoğrafçılık sanatı değil, sanat fotoğrafı demek daha doğru olur. Fotoğrafçılık sanat için de kullanılabilir tıpkı herhangi bir nesnenin kullanılabileceği gibi." diyerek tartışılması gereken bir noktanın altını çizdi.

İkinci konuşmacı İfsak başkanı Serkan Turaç da oldukça kapsamlı bir konuşma hazırlamıştı. Genel olarak fotoğrafçılık hakkındaki düşüncelerinden bahsetti, fotoğrafçılığın yakın gelecekte ne gibi değişimler yaşayacağını anlattı ve uzun uzun da kendi yaşadıklarından yola çıkarak fotoğrafçılık yarışmalarına nasıl hazırlanılması gerektiğini açıkladı.

Sonrasında saatten dolayı ayrılmam gerektiğinden son konuşmaya ne yazık ki katılamadım. İlk haftadan aklımda kalanlar bunlar. Gelecek haftalarda basın fotoğrafçılığından portreye bir çok farklı konuda bilgilendirileceğiz. Merakla bekliyorum...


3 yorum:

 1. Bu programa katılmayı çok isterdim
  maalesef başvuru süresi bitmiş.

  Bence kesinlikle çok faydasını görürsünüz

  Umarım izlenimlerinizi burada da paylaşırsınız

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiğince takip edip sizleri de bilgilendirmeye çalışacağım:)

   Sil
  2. Çok teşekkür ederim:)

   Selamlar...

   Sil