Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

18 Mart 2013 Pazartesi

Fotoğraf Akademisi 2. ve 3. hafta

Cumartesi günleri İstanbul Şehir Üniversitesi'nde düzenlenen Fotoğraf Akademisi her hafta üstüne koyarak ilerliyor.

İkinci hafta konu basın fotoğrafçılığı idi. Program foto muhabirliğinin duayenlerinden Ercan Arslan ile başladı. Fotoğrafçılık mesleğinin en önemli iş kollarından biri olarak gördüğüm foto muhabirliğinin ülkemizde nasıl anlaşıldığı ve işin zorlukları üzerine sohbet etti. Büyük medya kuruluşlarının yazı yazan muhabirlere her büyük olayda finansman sağlayıp yakından izlemelerine olanak verirken olayları fotoğraflayacak foto muhabirini işten uzak tuttuklarından bahsetti. Oysa "Yazı unutulur ama fotoğraf hafızada yer eder" idi. Kendisinin kişisel sayfasına ulaşmak için; http://www.ercanarslan.com/

İkinci konuk ise Zaman gazetesinin fotoğraf editörü Selahattin Sevi idi. Kendisi Zaman gazetesinde foto muhabirliğinin nasıl ele alındığını, nasıl çalışıldığını anlattı. Ayrıca Türkiye'de Zaman fotoğraf projesi hakkında da bilgi verdi. Farklı kulvarlardaki dünyaca tanınmış 25 fotoğrafçının Türkiye'de fotoğraf çekip yaptıklarını anlattığı bu projeye http://turkiyedezaman.org/ adresinden ulaşabilirsiniz. Kişisel sayfası ise; http://www.selahattinsevi.com/

Anadolu Ajansından Erhan Sevenler bir olay yerinde olduğundan programa katılamadı. Son olarak Emre Oktay spor fotoğrafçılığı ile ilgili çalışmalarını ve anılarını bizle paylaştı.

Üçüncü hafta ise Doğa fotoğrafçılığına ayrılmıştı. İlk sunum Atlas dergisinden Turgut Tarhan'ındı. Kendisi gerçekten müthiş bir doğa fotoğrafçısı. Farklı zamanlarda çektiği bir çok fotoğrafı bizimle paylaştı. Alplerden Türkiye'nin ücra köylerine kadar gittik gösterisi ile. Ayrıca gösterim sırasında fotoğrafların çekim şartlarından ve ekipmanlarından da kısaca bahsetti. Bizim gibi teçhizat manyaklarına da iyi bir ders vermiş oldu. Genelde çekimlerinde d300 ve amatörler tarafından ciddiye bile alınmayan 18-200 kullandığını öğrenince gülümsememi engelliyemedim. Kısaca elinizdeki lens ile çekemeyeceğiniz bir şey yok yeter ki isteyin. Kişisel sayfası; http://www.turguttarhan.com/

Daha sonrasında Photoworld'den Murat Gür Hoca macro fotoğrafa başlamak isteyecekler için Macroya giriş niteliğinde bir sunum yaptı. Ardından da detay ya da soyut fotoğrafçılık diyebileceğimiz tür hakkında bilgi verdi. Dışarı çıkıp fotoğraf çekemiyorum diyenler için de küçük ayrıntılardan nasıl fotoğraflar çıkabileceğini göstermiş oldu.

Son günlerde geziye götürdüğü Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa V. Koç'a açtığı vahşi yaşam fotoğraflarından oluşan sergi ile dikkatleri üzerine çeken Süha Derbent son konuşmacı olarak programa katıldı. Dünyada yaşayan en büyük 7 kedi türünü fotoğraflayan 8 kişiden biri gibi uzun, güzel ve ilginç bir sıfatı olan Süha Hoca da goril, kutup ayısı ve bolca kedigillerden oluşan gösterisi ile ağzımızı açık bıraktı. Yaptığı işlerden bahsetti. Özellikle son yıllarda kişisel turlar ile insanları know how'ını vererek gezdiren Süha Derbent'in başka bir ilginç özelliği de fotoğraf haklarının peşinden giderek kendisine güzel bir gelir kapısı açmış olması. Bunu fırsat bilen biz dinleyiciler de kendisinden tiyolar almaya çalıştık. Kişisel sayfası; http://www.suhaderbent.com/ kendisiyle safariye çıkmak isteyenler ise http://sedventure.com/ 'a göz atsınlar.

Fotoğraf sanatının duayenlerinden İzzet Keribar ise bir sergisi olduğundan programa katılamadı son hafta kapanışta yerini alacakmış. 

Geçtiğimiz iki haftanın aklımda kalan notları bu şekilde. 4. ve 5. haftalarda da renkli isimler ile Fotoğraf Akademisi devam ediyor. Takipte kalın!

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder