Öne Çıkan Yayın

Rennes Onur Yürüyüşü

29 Haziran 2011 Çarşamba

DAHA İYİ PORTRE FOTOĞRAFLARI İÇİN 5+1 İPUCU
Büyük bir hevesle DSLR fotoğraf makinesi aldınız. Muhtemelen ilk yapacağınız iş eşi dostu çekmek olacaktır. Ancak içinizdeki amatör ruhu dizginlemek için çektiğiniz bu fotoğraflarda makinenizin (varsa) portre modunda bile çıkan sonuçlar sizi tatmin etmeyebilir. Ne yapsanız da o çok beğendiğiniz portre fotoğraflarını sevgiliniz ya da arkadaşınız karşınıza geçtiğinde çekemiyorsanız size bazı önerilerim olacak. Bu hususlara dikkat ederseniz daha net ve profesyonele yakın fotoğraflar çekebilirsiniz.

  1. Öncelikle her insanın daha güzel göründüğü bir açı vardır. Modeli tek bir açı ve uzaklıkta çekip çıkan neticelere üzülmeyin. Uzaktan başlayıp yakınlaşın lensiniz zoom ise bu nimetten faydalanın. Modelin etrafında en beğendiğiniz açıyı bulana kadar hareket edin. Bir fotoğraf sizi daha çok etkilerse oradan devam edebilirsiniz.

  1. Portre fotoğrafında lens özellikleri önemlidir. Dış mekanda arka fonu yok etmek ve modeli ön plana çıkarmak için f1.8-2.8 gibi açık bir enstantane ve 85mm-105mm aralığında bir lens kullanmakta fayda var. Yine de lensiniz bu özellikleri taşımasa, kit lens de olsa en açık diyaframda zoom kullanarak güzel portreler elde edebilirsiniz. Unutmayın ki geniş açı deformasyona neden olduğundan, balıkgözü gibi istemeyebileceğiniz neticelere yol açacaktır. Deforme gibi bir efekti özellikle istemiyorsanız geniş açı kullanmaktan kaçının.

  1. Güzel ışık alan ve derinlikli bir arka plan her zaman modeli daha iyi gösterir. Bu yüzden öncelikle çekimden önce etrafta güzel bir mekan arayın. Parklar, bahçeler bu iş için idealdir. Ancak direkt ışık derin gölgeler oluşturacağından güneş ışıklarının daha yumuşak vurduğu ağaç altlarında çekim yapmanızı öneririm. Bu gibi mekanlarda açık diyafram kullanarak güzel bokehler(Japonca flu) yakalayabilirsiniz.

  1. Netlik konusu tüm amatörlerin korkulu rüyası. Aslında bu kadar problem edecek bir durum da yok. Çoğu amatör, makinen kullanım kılavuzunu okumadığı için zorlanıyor. Öncelikle tek noktadan netliği nasıl alacağınızı öğrenmeniz gerek. Portre'de gözden netlik almak önemlidir. Göz netse fotoğraf da nettir. Ayrıca gözdeki parlamayı da yakalayabilmek için modele ışık kaynağına doğru bakmasını söyleyebilirsiniz. Bu durumda netliğin çok daha iyi yakalandığını göreceksiniz.

  1. Teknik konular bir yana modeliniz eğlenmiyorsa ve rahat değilse fotoğraflara da bu durum yansıyacaktır. Öncelikle modeli rahatlatmaya bakın. Eli cebinde rahat ediyorsa bırakın öyle dursun. Herhangi bir zorlama yapmayın. Bir süre sonra aklınıza bir fikir gelmiş gibi yapın ve onu yönlendirin. Sonra da diğerine göre bu pozun çok daha güzel olduğunu ekrandan kendisine gösterin. Bu durumda modelin size güveni artacaktır ve kendisini yönlendirmenize izin verecektir(kendimi National Geographic'te yaban hayvanlara nasıl yaklaşmanız gerektiğini anlatan adam gibi hissettim ama deneyin, %100 çalışıyor). Poz verdirirken özellikle kadınları direkt karşıdan çekmemeye çalışın. Bir omuzunun size dönük durmasını, kafasını hafif size çevirmesini isteyin. Bu poza fotoğrafçılıkta ¾ kuralı denir ve genelde güzel neticeler verir.Bu taktiklerden sonra tamamlayıcı olarak size şu ek bilgiyi vereyim. Portre fotoğrafı genellikle dikey çekilir. Ancak sadece baş çekiyorsanız modeli altın orana uyarak kadrajın sağına ya da soluna yerleştirip yatay çekmek güzel sonuçlar verecektir.

Yukarıda verdiğim kısa tekniklere uyarak portreye başlangıç için iyi neticeler alabilirsiniz. Daha sonrası kendinizi geliştirmenize kalmış.  Yeni bir yazıda görüşmek üzere.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder